KUKURICA
KUKURICA
Po zimnom období, čase výstav, prednášok, prezentácii a príprave firmy na novú sezónu nastal čas na zvažovanie, kam na prvú výpravu? Kamaráti ma už dlhšiu dobu napádali otázkami, kam sa chystám a kde to bude. Vždy odpovedám, neviem. V stredu to vo mne vzplanie a v nedeľu vyrážam. A tá streda prišla, všetko som začal podmaňovať blížiacemu sa odchodu. V nedeľu som naozaj vyrazil k jednému z viacerých významných európskych jazier, medzi ktorými som sa rozhodoval kde by som mal väčšiu šancu uspieť. To ale neznamenalo, že by som si tú šancu zjednodušoval . Úlovky z týchto jazier majú stále svoju vysokú hodnotu medzi európskymi lovcami kaprov.  Preto nič nenechávam na náhodu a odchádzam dokonale pripravený, či už materiálne, ale aj psychicky a fyzicky. Výbavu mám pripravenú na lov z brehu, ale samozrejme aj na môj obľúbený ,,slobodný, činorodý a kreatívny,, lov z člnu.
Jazero, ktoré som uprednostnil pred ostatnými je povestné okrem obrích kaprov a  lieňov  aj početnou osádkou sumcov rekordných rozmerov, ktoré sa práve v tomto období prejavujú svojou agresívnou žravosťou. Tomu som prispôsobil aj prípravu nástrah. Mal som pripravené dve varianty.
Prvá bola pre lov v plytkých zátokách zarastajúcich vodnými rastlinami. Pre tento lov mi postačovali pop up nástrahy, dipy, esencie a esenčné oleje. Pri tomto štýle lovu boiliesom nekŕmim, alebo len ozaj zopár kusmi silne aromatizovanými dipom, sweetom alebo esenciou.  Tento raz to bolo ale úplne iné vnadenie. Bolo to kalenie ,,zmesou,, príslušných partií v tesnej blízkosti položenia nástrah. Zmes bola pripravená z METHOD MIXU-KORENIE, STĹPCOVÉHO-ZIG MIXU a SWEET LIQUIDU SCOPEX , ktorý som zarobil do mierne tekutej konzistencie. Do narastajúcej trávy som použil CHOD RIG s pop upkou. Na každom rigu samozrejme inú farbu a príchuť popky. Boli to moje obľúbené príchuté ANANÁS, BIELE KORENIE, BROSKYŇA.  Pred každým položením rigu do tráv bola nástraha pokvapkaná ex. Esenciou. Pri tomto love som používal výlučne CHOD RIG. V minulosti som si podobné náväzce vyrábal, ktorých výroba ma zdržovala a stále to bola len imitácia. V súčasnosti ich veľmi rád používam a siahnem práve na takú veľkosť a tip ktorý práve požadujem. 
Druhá varianta, pre lov v hlbšej vode mimo zátok bola orientovaná aj k obmedzeniu, alebo úplnému potlačeniu záujmu sumcov o moje nástrahy. Pre tieto miesta kŕmenie pozostávalo už len z boiliesu, ale nie mojich obľúbených príchutí ako BIOKRILL, BIOSQUID alebo SEAFOOD. Tieto vynikajúce nástrahy svojim zložením v tomto čase často doslova provokujú a priťahujú sumce do miest kde očakávam kapry. Tomu sa snažím vždy predísť a volím boilies, ktorého zloženie nie je živočíšneho pôvodu. Tento krát mám úplne jasno, aký boilies budem preferovať. Boilies NATUR LINE-KUKURICA zložený výlučne z rastlinných, kukuričných komponentov bude maximálne príťažlivý pre kaprov a nezaujímavý pre sumce. Sám som ho ochutnal a svojou sladkosťou a pravou kukuričnou chuťou by som ho nazval ,,guľatou kukuricou,,  Pri love mimo zátok budem  aj hojnejšie kŕmiť a jeho atraktivitu zvýrazním sladkým LIQUIDOM z tigrieho orechu. Jednoducho boilies ním hojne zalejem.
Loviť som začal pri rozsiahlych rákosoch, ale po dvoch dňoch bez záberu a nespozorovaní kaprov v ich blízkosti toto miesto opúšťam. Dopoludnia sa sťahujem asi o kilometer východnejšie. Popoludní už mám všetko prichystané na očakávanú noc, kedy predpokladám záber. Čoskoro aj nastal, ale na veľké prekvapenie po dlhšom zdolávaní sa mi pri člne ukazuje sumec. Nee. Zabral na KUKURICU / takto budem ďalej nazývať boilies NATUR LINE-KUKURICA/ Prvý záber a práve sumec. Ich žravosť nepozná hranice a ja pevne dúfam, že toto bol výnimočný záber na túto nástrahu netradičnú pre neho. 
Neďaleko loví aj Johnny. Ráno mu volám, akú noc prežil on. Z jeho typickým kľudom mi bez emócií povie, že dosiahol desať záberov od zotmenia do rozvidnenia a z tých desiatich kaprov bolo osem nad dvadsať kilovou hranicou. KUKURICA začala čarovať, ale ešte pred zotmením sa aj Johnny rozcvičil na sumcovi a rovno na dvoch krátko po sebe nasledujúcich záberoch. Samozrejme polemizujeme čo ich priťahuje na tomto boiliese, alebo čo ich vyprovokovalo k ataku nástrahy. Nič logické nás nenapadlo. Už sme len dúfali, že sumce sa dlho nezdržia na našich lovných miestach. Ja som sa ich nadobro nezbavil a zopár z nich ma ešte potrápilo pri neúnavnom zdolávaní. Tu som sa aj presvedčil, že lovci sumcov určite často používajú až veľmi predimenzované súčasti svojej výbavy, veď sumce ktoré mi zabrali neboli malých rozmerov, boli to jedince , ktorý sa svojou dĺžkou blížili ku dvom metrom. Ani jeden sa mi nevypol, ani pri jednom nevznikol problém s použitým kaprovým materiálom a to bola šnúra 0,16mm, háčik č.4, obratlík č.7, prút 2,25lb. Väčšina z nich po zábere neťahala do hlbokej vody, ale naopak z hlbšej hore na plytčinu do hustých tráv s ktorými som sa musel prebojovať, aby som sa dostal k sumcovi a vypol ho. Toto som chcel vždy čo najrýchlejšie, aby bol už kľud na miestach a mohol nastať záber od kapra.
Ďalší deň som medzi zábermi od sumcou zdolal aj kapra a hneď jedného z tých väčších. Pred zotmením zdolávam ešte jedného 16 kilového a potom to ustalo. Počasie sa mi pozdávalo, blížil sa spln, fúkal vietor a dva dni pretrvávali dažďové prehánky. Kapry sa ale nezdržali na mojich miestach a tak som sa opäť sťahoval a putoval som na miesto kde som cítil ich prítomnosť. Podvečer bolo už všetko nachystané na nadchádzajúcu noc. Po zotmení mi zabral prvý kapor a do svitania ďalší traja. Všetky boli +15kg. Rušná noc prebehla veľmi rýchlo a s posledným kaprom prišiel aj východ slnka, takže súvislí spánok nepripadal do úvahy, čo mi v tomto prípade vôbec neprekážalo. V tento deň mi ale radosť pokazila rybárska stráž, keď mi oznámili po kontrole, že v týchto miestach sa už nesmie loviť. Rešpektoval som to samozrejme a znova som sa sťahoval
Skoro ráno som sa vydal do novej zátoky, na výzvedy, či sa práve v nej neudomácnili kapry. Nič podozrivé som nespozoroval. Keď, som si už myslel, že najlepší čas na záber uplynul tak sa rozbehla cievka. Bol to kapor a jeden z tých najväčších čo sa mi podaril uloviť na tejto výprave. Ešte som si v hlave premietal zdolávanie a búšil vo mne adrenalín a už som dosiahol záber na ďalší prút. Bol to o niečo menší kapor ako predchádzajúci šupináč. Nasledujúci deň sa vraciam do tejto zátoky, ale celý deň som prečkal bez záberu. Večer som sa znova presúval do nočnej zóny a krátko po jedenástej hodine som už sedel v pohode pri zavezených prútoch a piekol si palacinky. Silný záber ma prinútil ukončiť prípravu večeri a začať zdolávať rybu. Ryba neustále ťahala s krátkymi prestávkami a hľadala si cestu v hustých pásoch tráv na menšej plytčine. Razila si cestu do hlbočiny a podľa echolotu som videl, že ju zdolávam už v šesť metrovej hĺbke. Stále si smerovala tam, kam som nechcel ja a bol som presvedčený, že sa jedná o sumca. Po čase sa mi podarilo rybu dvihnúť k hladine, ale v tme som nerozoznal  o akú sa jedná. Plánoval som pritvrdiť v zdolávaní a preto som sa musel presvedčiť, či bojujem so sumcom, alebo s kaprom. Blikol som čelovkou a to mi stačilo, aby som zazrel telo kapra. Snažil som sa vyvarovať hocijakej chybe a v krátkom čase ju dostať do podberáku. Podarilo sa mi to aj v silnom protivetre a napätie razom opadlo. V podberáku som mal mohutného, dlhého lysca s výrazným pyskom. Bol určite väčší ako všetky nedávne úlovky a nemýlil som sa a jeho 28 kilová hmotnosť to potvrdila. 
Pred touto výpravou som si vytvoril kombináciu nástrahy boilies NATUR LINE-KUKURICA + pop up SIGNAL VANILKA.  Prečo nie, osvedčené LEGENDY som už opísal vyššie. Samozrejme za iných podmienok, na inom jazere a v inom období určite budú vždy mojou súčasťou a KUKURICA len potvrdila, že je od nepamäti plnohodnotnou nástrahou. Teraz, keď ju už máme vo forme boiliesu určite nebude chýbať na každej mojej výprave a v prípadoch, keby som mal potrebu kŕmiť partiklovou kukuricou, už budem mať uľahčenú robotu. Nebudem sa musieť zaťažovať a pripravovať varenú kukuricu, veď ju mám v guličkovej forme. Prečo pop up VANILKA? Drvivá väčšina rybárov si vyberá svoje nástrahy podľa farby a hlavne arómy, ktorá je jemu sympatická. Okrem jasných prípadov, kedy je v komunite, okolí a dostupných informácií úspešný nejaký určitý druh nástrahy. Aj mne VANILKA vonia, má pre mňa príťažlivú žltú farbu a hlavne mi pripomína moju pochúťku vanilkový puding J Teší ma, že som trafil kombináciu, ktorá mala byť ochranou pred dotieravými sumcami, čo sa nepotvrdilo. Nakoniec im KUKURICA rovnako chutila ako boilies zostavené z rybích múčok. Ale hlavne sa stala neodolateľnou nástrahou pre kapry, čo sa ukázalo na početnosti záberov. Kapry sa vracali na miesta aj po dlhšom čase, Johnny a Sergo lovili a neustále kŕmili KUKURICOU tri týždne na jednom mieste. Dokázali takto nalákať a podržať kapry v miestach kde si to najviac priali. Následne sa im darilo ich odchytávať . Boli to v drvivej väčšine kapry +15kg. Ak niekoho zaujíma aj číslo počtu ulovených kaprov +20kg, tak to bolo 28!!! MY jednoducho túžime a robíme všetko preto aby sme ulovili len tie najväčšie a najťažšie kapry, ktoré sa vyskytujú tam kde práve lovíme. Je to nenásilné, robí nám to radosť a napĺňa nás to.  
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved