ZIMNÝ ČAS
ZIMNÝ ČAS

Nastal ten správny čas pre naplnenie môjho plánu. Už dlhšiu dobu som si v hlave spriadal plán na jednu špeciálnu výpravu. Mala sa uskutočniť na veľkom jazere v zahraničí, na mieste kde som dovtedy nelovil, loviť som chcel mojím neobľúbeným spôsobom – nahadzovaním a začiatkom zimy. Už od konca leta a jesene som sledoval počasie a dlhodobé predpovede pre daný región. Počas posledných výprav som si predstavoval ako a čo budem vykonávať na výprave, ktorá sa možno ani neuskutoční. Niekedy som sa prichytil, že som bol súčasne na dvoch výpravách. Na reálnej v tom momente a intenzívnymi myšlienkami a predstavami na ,,plánovanej,, Jeseň bola pomerne teplá ale ja som čakal na opak, ochladenie a dážď. Po výprave na slovenskej priehrade som si myslel, že práve ona je už posledná v tom roku. Počasie bolo stále pre mňa nepriaznivé. Ale týždeň po návrate z priehrady sa menia predpovede a meteo hlási ochladenie, nočné mrazy, nízke denné teploty a dážď so snehovými prehánkami. Práve táto správa mi urobila radosť a začal som sa pripravovať a v horizonte dvoch, troch dní baliť potrebné veci pre túto výpravu. Niektoré veci som ešte nemal presušené z predošlej úspešnej výpravy a už som ich opäť balil. O pár dní som už stál v lese na brehu jazera. Môj prvý pohľad smeroval do diaľky, do miest kam pôjdem loviť.  Smer vetra veštil všetko dobré, ostrý vietor smeroval práve tam. Vo mne to už vrelo, nevedel som sa dočkať rána a času kedy vyrazím k miestu. Pre mňa netradičný lov prebiehal asi takto. Nočný lov bol v čase mojej výpravy zakázaný. Lovil som na neprístupnom mieste. Jediná možnosť dostať sa k nemu bola čln. Takže každé ráno pred svitaním som vyrážal na lov a večer po západe slnka som sa vracal späť do prístavu. Dopravoval som sa na člne so všetkým potrebným materiálom na celý deň. Lovil som nahadzovaním, prípadne úlovky budem zdolávať z brehu a zakrmovať budem za pomoci praku. Takže idem aj do značného rizika, že ryby po prípadných záberoch môžem strácať v rastlinách siahajúcich až k hladine. Toto miesto som pozoroval už dlhšiu dobu pri mojich predošlých výpravách na toto jazero. Vždy keď som sa preplavoval okolo neho, alebo som lovil v jeho blízkosti, tak som pozoroval čo sa tam deje. Jednoducho ma zaujalo. 

Na túto výpravu som si pripravil pre mňa novú príchuť v kŕmení. Naši francúzsky konzultanti roky preferujú príchuť SCOPEX a zaznamenávajú s ňou skvelé úspechy. Tak ma inšpirovali a upustil som od niektorých mojich príchutí. Takže kŕmne miesto na pravej strane kde som nahadzoval dva prúty, som zakrmoval boiliesom PREMIUM SCOPEX v predstihu zaliatym SWEET LIQUIDOM SCOPEX. Pod háčik som používal boilies LEGEND PROTEIN BIRD+WINTER FRUIT EX.TVRDÝ. Prečo? Preto, lebo boilies PREMIUM je úmyselne jemnejší, určený na krátkodobý lov a obával som sa, že všadeprítomné raky mi ho rozbijú, tak preto som používal EX.TVRDÝ boilies, ktorý určite výdrží aj nájazdy rakov. Na boilies bod háčikom som pred nahodením kvapol jednu kvapku ESENCIE SCOPEX. Druhé miesto na ľavej strane som kŕmil vynikajúcou nástrahou na jesenné obdobie BIOENZYM+A.C.LOSOS. Konečne prišlo ráno. Tesne pred svitaním som vyrazil na miesto. Silný vietor v smere jazdy ma doslova sfúkol k miestu. Ešte pred rozbalením a pripravením vecí k samotnému lovu som si zakŕmil. Voda vo vlnách sa kalila ďaleko od brehu, zopár metrov za rastlinami. Rastliny som vnímal aj ako markre na označenie miest kam som nahadzoval. Veril som, kapry budú prichádzať práve do týchto miest, ak tam už neboli dlhší čas. 

Nemýlil som sa, a moja predtucha bola správna. Pár hodín po nahodení zaznamenávam prvý záber. Bol to kapor, ale stratil som ho v rastlinách. Dúfal som, že nebol jediný ako sa často stáva. Nič si však nevyčítam, urobil som všetko ako má byť, jednoducho sa vypol pri zdolávaní cez husté rastliny. Po chvíli mi prišla šanca na reparát v podobe druhého záberu. Tohto kapra už podoberám, samozrejme rýchlo vyškolení predošlým nezdarom. Za tým kaprom som zopár metrov zabrodil na úroveň rastlín, kde ešte bola primeraná hĺbka vody aby som nenačapoval prsačky. Do obeda som ulovil ešte jedného lieňa a zostávajúci čas dňa som podriemkával. Druhý deň, ráno opäť krátko po nahodení približne do dvoch hodín sa rozbehla cievka navijaku. Po dlhšom súboji, keď som už tušil, že kapor bude väčší som ho aj zbadal pri závaroch v plytkej vode. Kapor bol už za rastlinami a veril som, že ho už v pohode podoberiem. Aj sa stalo. Tmavý lysec vážil 26,60kg a tak sa aj správal pri zdolávaní. Zabral z miesta kŕmeného SCOPEXOM. 
Ešte som si ani nepripravil podberák pre prípad ďalšieho záberu a ozval sa ďalší hlásič. Bol to záber a v pohode zdolaný kapor s hmotnosťou zopár gramov nad 15kg. Za krátko nasledoval taký istý príbeh s podobným kaprom šupináčom.  

Chystal som sa zdriemnuť si, ale nevyšlo to. Opäť záber, ešte som sa ani neusadil do člna a tep mi zvýšil ďalší záber. Bol to neustáli ťah. Znova opatrné zdolávanie cez rastliny. Kapor si  medzi nimi robil cestu a SHOCK LEADER 0,70mm ostatné rezal a vytrhával. Znova som prišiel pred rastliny a tam som ho podobral. Hneď som videl, že kapor je masívny. Váha 22,40kg o tom svedčí.  Zabral z druhej strany v hĺbke piatich metrov na BIOENZYM LOSOS. Tento deň som si vôbec neoddýchol, ale nevadí. Večer, už po tme ako každý deň po príchode do prístavu som robil to isté. Varievam si večeru a jedlo na celý nasledujúci deň. Medzi tým sa ohrievam škoricovým čajom a trochou červeného vína. Tento pôžitok som tentoraz vymenil za pravidelný večerný tréning. Výprava bola krátka, necelý týždeň a tak som zvoli oddych aj od mojich tréningov. Ale po príchode domov, po tejto už poslednej tohtoročnej výprave mi začína štvormesačný cyklus špeci tréningov a stravy tak preto také poľavenie.

Tretí deň, pokračuje v zaužitom režime.  Ráno po príchode na miesto nastrelovanie boiliesu prakom, nahodenie nástrah a krátke čakanie. Znie to sebavedomo, ale opakuje sa to zase. Za necelé dve hodiny opäť záber. Práve som si pripravoval krátke šoty do pripravovaného DVD. Všetko som nechal tak a bezhlavo som začal zdolávať. Musel som však po chvíli zdolávanie prerušiť. Rýchlo sa priblížili ťažké tmavomodré mraky z ktorých začalo pršať a snežiť. Prút som musel na chvíľu položiť aj za cenu že sa mi kapor vypne. V tom momente mi bolo dôležitejšie odložiť video techniku do bezpečia. Stihol som to a aj kapor ma počkal. Zaparkoval do rastlín a kým so spratal veci tak v kľude čakal. Po odložení vecí som pokračoval v zdolávaní a úspešne. Ďakujem za šťastie, síce to bol jeden z menších kaprov, ale ja si vážim každého uloveného kapra. Mal 17kg a krásnu stavbu tela. Všetky menšie kapry boli zatiaľ šupináče a tie väčšie lysce. Predpokladal som ďalší záber a nemýlil som sa. Bol to lysec a to znamenalo že väčší. Tohto krása bola zvýraznená krásne rozloženými šupinami.  A váha? Necelých 25kg. Bol som veľmi rád ako prebiehala do týchto chvíľ výprava, ale čakal som viac záberov od menších kaprov ale nastal presný opak. Menej záberov a od väčších. 

Štvrtý deň som rýchlo raňajkoval, popíjal cafe a následne zelený čaj. Očakával som záber, ale ten deň som sa mýlil. Deň predtým prestal fúkať vietor a asi to zapôsobilo na kaprov. Bol už obed a ja som bol stále bez záberu. Nieje to nič nezvyčajné, ale tentoraz ma to zarazilo. Až po obede zabral kapor, kaprík odhadom 2kg. Po ňom ostalo ticho až do večera. Počas dňa som mal čas na fotenie a prípravu materiálov a hlavne na čistenie člna. Parkoval som na bahnitom brehu a v takých podmienkach sa nedá vyhnúť tomu, že blato som mal aj v spacáku. Na takýchto výpravách to ide bokom a sústredím sa len na samotný lov. Čo sa dá očistím priebežne, ale väčšinou sú až doma na to vhodné podmienky.
Piaty deň, bol zároveň aj mojim posledný dňom lovu. Bol som v napätí či sa kapry vrátia a zábery budú pokračovať, alebo to naozaj ustalo. Ráno som urobil všetko preto aby som dosiahol ešte aspoň jeden záber. Všetky nástrahy som pokvapkal ESENCIOU SCOPEX. Aj BIOENZYM, čo som nikdy neurobil. Ľahko som nahodil s olovom ťažkým 106g. Bol som si istý, že nástraha s mojim rig-om dopadne na správne miesto, odkiaľ prichádzali zábery. 
Veril som, že sa určite ani nezamotá, čo sa mi ani raz nepodarilo čomu vďačím olovenej šnúrke FOX SUBMERGE 45lb, ktorú som používal proti zamotaniu rig-u pri náhode. Následne som si ľahol v zablatených prsačkách do už aj tak blatového spacáku. Potreboval som si trocha pospať pred dlhou cestou domov. Vyrážal som večer po ukončení lovu. Aj som si stihol pospať. Nezobudil som sa prirodzene, ale tak ako to má byť na rybách. Zobudil na záber. Neprerušený zvuk hlásiča, cievka idúca bez prerušenia. Hmm. Zodvihol som prút, ryba išla stále svojim smerom. O chvíľu som začal získavať prevahu a kapra priťahovať k sebe. Najskôr som pocítil ako ho preťahujem z hlbšej vody cez hranu do plytčiny. Toto mi vyšlo. Prišli na rad rastliny. Ťah kapra cez rastliny, môj mäkký prút HORIZON 2,25lb znásoboval váhu kapra. Chvíľami som bojoval s porastom burín, ktoré vždy nakoniec povolili. Kapor si hľadal cestu najskôr späť do hĺbky a potom v plytkej vode už len zprava doľava a naopak. Prútom som neraz prepletal medzi vlascami, ale všetko sa už blížilo ku koncu. Pociťoval som váhu na prúte, ale domnieval som sa, že to spôsobujú  rastliny až sa vynoril chrbát kapra. Oh. To so ihneď cúval pre podberák, kde som ho po chvíli už ťažkal. Tento kapor bol ozaj masívny a veľký bojovník. Bol som zvedaví na jeho jesennú vypasenú hmotnosť. Ohromila ma. Vážil 28,20kg. Zabral na boilies BIOENZYM LOSOS s kvapkou ESENCIE SCOPEX. O BIOENZYME vôbec nepochybujem, že je jesenná top nástraha, veď mnoho jesenných obrov je ulovených práve na neho. A SCOPEX už nikdy nebude chýbať v mojich zásobách za kaprami.
S pozdravom Peter ŠIMONIČ - consultant  JET FISH / FOX
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved