LETNÝ TEST
LETNÝ TEST
V júli som podstúpil krátku výpravu na rozsiahlom jazere s množstvom zátok. Túto výpravu som bral ako test či sa kapry budú zdržovať a kŕmiť sa v hlbokej, alebo plytkej vode. Hlbokú vodu som si predstavoval okolo piatich metrov a plytkú do jedného metra. Celé som to mal naplánované na šesť dní a preto som si samotný lov rozdelil na trojdňové lovenie v hlbokej vode za trávami na zráze a trojdňové v plytkej vode pri šachorinách. Ako nástrahy som už vopred zvolil výlučne pop up SIGNAL ANANÁS a BROSKYŇA 16mm. Pop up SIGNAL zámerne pre ich atraktivitu a dráždivosť pre kapry. Miesta som zakrmoval boiliesom MYSTERY KRILL /SÉPIA a OLIHEŇ / CHOBOTNICA 20mm. Veril som ich atraktivite, postupnému obmieľaniu a cielenému  rýchlejšiemu rozpadu čo zaručuje, že boilies nebude dlhú dobu na dne jazera ak ho náhodou dlhší čas kapry nenájdu.
Na obidvoch miestach som lovil z člna, takže som sa dostal opäť do miest bez dosahu ľudí, kde panoval kľud a nemusel som sa obmedzovať pri samotnom love.  Tomuto lovu som prispôsobil aj výbavu. Lovil som s kratšími prútmi a s menšími navijakmi  ako som zvyknutý. Prúty som účelne použil TORQUE 10ft a navijaky FX9. Krátke prúty preto, lebo sa s nimi určite lepšie manévruje pri zdolávaní a podoberaní kaprov z člna. Od lovných miest som kotvil do 80 metrov a preto som si mohol dovoliť použiť menšie navijaky s menšou kapacitou cievky, ale pre mňa dostačujúcou. Napriek tomu som na každej cievke mal natočených tristo metrov spletanej šnúry SUBMERGE 0,16mm.
Loviť som začal v hlbšej časti jazera, kde som v minulosti ulovil mnoho kaprov, ale v inom ročnom období. Potvrdilo sa mi ale, že tá časť jazera je plodná len krátky čas v roku avšak nie v čase môjho testu. Nedosiahol som v tých miestach ani jeden záber od kapra. Zdržiavali sa tam len sumce z ktorých som piatich menších nechcene ulovil. Počas celých troch dní sa na hlbokej časti nič zaujímavého nestalo a tak po troch dňoch presne podľa plánu som v týchto miestach lov ukončil a presunul som sa o pár stoviek metrov k šachorinám.
Prvý deň pri šachorinách som dosiahol ráno krátko po zavezení razantný záber, ako tam je zvykom, ale po mojej menšej chybe som kapra stratil v šachore. Chyba bola to, že po zábere som neotočil kapra a nevytiahol som ho z okraja rákosia a zdolal by som ho pred ním. Ale sadal som do člna a hneď som vyrážal za ním, čím som mu dal dostatok času na šancu schovať sa v húštine rákosia a zbaviť sa háčika. Za krátky čas po strate kapra som dosiahol druhý záber, ihneď som robil všetko preto aby som sa chyby vyvaroval. Po prvotnom nápore kapra som sa sním chvíľu preťahoval, ale podarilo sa mi ho udržať pred rákosím do ktorého sa snažil svojimi výpadmi dostať. Až potom keď som pocítil, že jeho sily povolili, tak som sadol do člna a podišiel som do jeho blízkosti zmocniť sa ho. To sa mi podarilo až po krátkom súboji, lebo ako kapor postrehol moju prítomnosť tak z posledných síl sa snažil ťahať opačným smerom ako som chcel ja. To už som vedel že mám dočinenia s nie malým lyscom. Po podobratí som si ho hneď zvedavo pretočil v podberáku a prehliadol jeho statné telo. Bol krátky, vysoký a tipoval som mu hmotnosť okolo dvadsiatich kilogramov. Nemýlil som sa, vážil 21kg.
Veril som, že do večera ulovím ešte aspoň jedného, alebo dvoch kaprov. Z minulosti mám skúsenosť, že nie je problém uloviť v krátkom slede aj piatich kaprov. Žiaľ teraz sa to neopakovalo. Kapry už asi stratili ten jarný pred neresový  apetít. Na druhý deň som taktiež čakal zábery ráno ešte predtým, ako slnko spoza lesa zažiari na moje miesta. Väčšinou kapry priplávajú na lovné miesta sa kŕmiť v rovnakých časoch, čo sa v tomto prípade nestalo. Skoré ráno prebehlo bez náznaku, žeby sa kapry zdržovali v oblasti kde som lovil. Záberu som sa dočkal až tesne pred obedom, keď som už záberom dával len minimum šancí. Vtedy už slnko pálilo a svietilo rovno do miest kde som očakával zábery.  Vtom ale zabral, aj keď jeho veľkosť nepresiahla hranicu desiatich kilogramov, veľmi ma potešil. Znova sa séria záberov neopakovala a do večera som sa s kaprom už nestretol. Tretí a zároveň posledný deň som skoré ráno a aj poludnie prečkal bez záberu. Myslel som, že to bolo zo strany kaprov všetko, ale podvečer som predsa záber dosiahol, bol to zase väčší kapor. Rovnakým štýlom som ho zdolal, takže nemal šancu na únik do rákosia. Bol to šupináč s necelými pätnástimi kilami. 
Pomerne krátka výprava mi ubehla veľmi rýchlo a tak moje myšlienky z lovu sa presunuli na rekapituláciu toho, čo som si predsavzal.  Takže v plytkej vode som dosiahol štyri zábery čo jednoznačne nasvedčuje, že ani prehriata voda a ostré slnečné lúče kaprom nevadia. Lovil som v hĺbke 0,70 metra tesne pred húštinou rákosia. Pop up som dvíhal nad jemné bahno a úlomky starého šachoru asi 4-5 cm. Každú montáž som vizuálne skontroloval po každom položení do jemne skalenej vody oproti jarným mesiacom.  Boiliesom som kŕmil len zopár hrsťami na veľmi malú plochu. Tak robím vždy, ak neostáva veľa času na ulovenie kapra. Veril som, že kapry ulovím aj v hlbšej vode v inej časti jazera. Nestalo sa. Práve to čo sa mi osvedčilo na iných jazerách v identickom čase, ale tu neplatilo. Vidno, že každé jazero, každá voda má iné zákonitosti a zvyky kaprov. Z minulosti viem, že na iných jazerách je ťažko dosiahnuť zábery práve z plytkej vody a úspech prichádza z hĺbok viac ako desať metrov.
Preto pri dlhších výpravách nesedím na jednom mieste, často sa presúvam a kapry hľadám čo sa mi mnohokrát oplatilo.....
Peter ŠIMONIČ www.jetfish.sk
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved