Teraz už viem, že ak človek niečo veľmi chce a túži po tom, obetuje tomu veľa času, námahy, úsilia tak to dosiahne a splní sa mu to po čom túžil. A neplatí to iba v kaprarine ale aj celom živote.
Tento sen som začal snívať pred piatimi rokmi kedy som sa začal naplno venovať lovu veľkých trofejných kaprov. Tohtoročná sezóna bola pre mňa doslova deprimujúca pretože sa mi nedarilo prechytať sa k väčším rybám. Ale aj to je na kaprarine pekné že nikdy nevieme čo nás čaká a patrí k tomu aj neúspech a práve ten nás posúva ďalej. Chcel som sa tento rok venovať iba naším slovenským zväzovým vodám. Posledné štyri sezóny som lovil iba na menších jazerách , prevažne som si vyberal vody so systémom Chyť a pusť alebo K60, K70. Darilo sa mi tu loviť ryby do 16kg.
V strede sezóny som si povedal že ak sa chcem niekde posunúť , musím zmeniť všetko od základu a tou zmenou bolo začať loviť na veľkých vodách, veľkými myslím vody nad 1000ha, ktoré majú potenciál na to aby som si mohol chytiť svoj sen a tým bolo chytiť kapra nad 20kg. Nešlo mi až tak o tú pomyselnú hranicu 20+ ale skôr o ten pohľad kedy sa pri zdolávaní vynorí na hladinu vedľa člnu to obrovské telo a o ten pocit držať takúto krásnu rybu v rukách a ešte krajší pocit pustiť ju späť do hlbín tam kam patrí. A hlavne som chcel takúto rybu zo slovenskej zväzovej vody.
Do úvahy padli dve VN a to VN Šírava a ďalšia veľká krásna nádrž neďaleko môjho bydliska. Aj napriek tomu že je vzdialená len pár desiatok kilometrov nikdy som na nej nechytal. Dva roky spätne som začal zbierať informácie o tejto vode, čítal články, študoval mapy, sledoval úlovky. Čím viac som túto vodu študoval tým som mal pred ňou väčší rešpekt. Vedel som že ak sa na ňu raz vyberiem loviť musím byť na sto percent pripravený pretože loviť na takýchto veľkých vodách je síce krásne ale vďaka počasiu aj nebezpečné. Tieto veľké vodné plochy sú náročné aj na samotný lov pretože veľa krát sa skrýva pod vodnou hladinou doslova džungľa, zatopené stromy, rôzne prekážky, staré kamenné cesty a všetko pokryté mušľami ktoré tvoria pre ryby hlavé menu na jedálnom lístku vďaka čomu sú tieto vody domovom tak veľkých rýb.
Celé leto som sa zahrával s myšlienkou podniknúť týždennú výpravu na Šíravu. V strede leta sa zhodoval termín mojej letnej dovolenky s manželkinou, naskytla sa možnosť ,,odovzdať,, deti na 10 dní cestovnej kancelárii do letného tábora, tak bolo rozhodnuté. Deti sa tešili že budú 10 dní bez rodičov s kamarátmi a ja som sa tešil že môžeme stráviť týždeň na tejto krásnej, našej najväčšej vode. Prvý krát idem loviť na tak veľkú vodu. Výbavu som doplnil o trakčné batérie a o spletané šnúry do navijakov, pretože som nevedel čo ma čaká pod vodnou hladinou a mrzelo by ma ak by som našiel dobré lovné miesto vo vzdialenosti do ktorej by som nevedel vyviesť svoje montáže. Už par dní pred odchodom som si sumarizoval a pripravoval výbavu, bývanie, oblečenie, stravu, kŕmenie. Cestu sme si užívali, prvá zastávka bola až na Dechtároch, nemohol som si odpustiť pohľad na Liptovskú Maru a na Nízke a Vysoké Tatry. Po príchode na Šíravu sme boli ohromený tou veľkosťou a až vtedy som pochopil prečo sa jej hovorí slovenské more. Mali sme problém sa dostať autom k vytipovanému miestu tak sme museli trochu pátrať ale nakoniec po asi dvoch hodinách sme sa dostali k brehu na južnej strane. Nikam sme sa neponáhľali, postavili sme bivaky, spanie a všetko okolo toho čo nám zabralo niekoľko hodín a ja som sa vybral na vodu hľadať lovné miesta. Fúkal dosť silný vietor ale aj napriek tomu sa mi podarilo nájsť tri zaujímavé miesta pod vodou kde som bol rozhodnutý pokladať svoje montáže a striedavo ich prelovovať. Jedno miesto bola stará kamenná cesta 350m od brehu, ďalšie bolo asi pol metrový zlom v hlbke 7m vzdialený 500m a tretie bola hrana z 8 na 10m ale až vo vzdialenosti 1100m od brehu. Chytal som na boilies Legend Range Biosquid a Chilli Fish zaliate totožným Liver boosterom. Počasie sa každým dňom menilo, zažili sme slnečné dni, vietor, dážď, povestné šíravské búrky kedy lámalo stromy, ale aj napriek tomu sa mi podarilo uloviť mojich prvých šíravakov. Nebola to typická výprava za ,,obrami,, chcel som hlavne vidieť a spoznať túto krásnu vodu, ujsť od mestského ruchu a stráviť pekné chvíle pri vode.
Po príchode domov som už vedel že zvyšok sezóny bude patriť iba VN neďaleko môjho bydliska. Po Šírave som už vedel čo ma čaká na takto veľkých vodách, nič som nechcel uponáhľať a povedal som si že urobím všetko pre to aby som mohol čo najviac času tráviť pri vode. Aj keď som vedel že už nemám čo stratiť, túžba držať veľkého šupináča bola obrovská. Schválne som si všetko naplánoval na jeseň, pretože to je ten správny čas, kedy zostanú brehy prázdnejšie, denných rybárov odradí chladné počasie a kapry sa začnú intenzívne kŕmiť aby nabrali energiu na zazimovanie. Moja práca mi dovoľuje byt štyri dni z ôsmich pri vode a ak mi padne voľno cez týždeň to je ten správny čas kedy je pri vode minimum rybárov a maximálne mi tento pokoj vyhovuje.
Prvú výpravu som si po zorganizovaní rodinných vecí naplánoval na prelom septembra a októbra. Pôvodne som mal zostať iba dve noci ale nakoniec som pridal ešte jednu čo sa ukázalo ako správne. Už týždeň vopred som si začal pripravovať veci a prišlo aj na rozhodnutie aké zvoliť kŕmenie. Vedel som že ma čaká iba jedna noc nonstop lovu a ďalšie dve noci som musel na 4 hodiny sťahovať prúty, taktika bola jasná, zamerať sa iba na veľké ryby a k tomu som zvolil aj kŕmenie a rozhodol som sa úplne vynechať pelety a partikel a krmit iba samotným boiliesom. Naroloval som si asi 8kg boilies so zmesi Bioenzym + A.C. Biocrab.