Lov kapra pred neresom
Lov kapra pred neresom
Mesiace apríl-máj sú obdobím keď kapry opúšťajú zimné stanoviská a pomaly sa presúvajú na svoje neresiská. Kapry sa pohybujú a žijú vo viacerých skupinkách ktoré majú odlišné správanie.. Tak aj neres jednotlivých skupín kaprov neprebieha naraz. Preto niektoré skupinky zbierajú potravu v hlbšej vode a intenzívne sa tam kŕmia. Iné skupiny kaprov už opustili tieto miesta a zdržujú sa v zátokách a ich okolí, kde je šanca uloviť ich. Pri potulkách zátokami často natrafím na malé neresiace sa kapry, ktoré si vôbec nevšímajú moje nástrahy a lovím len väčšie kapry. Raz sú tieto kapry plaché a unikajú pred mojim blížiacim sa člnom a inokedy sú nevšímavé až do poslednej chvíli kým sa ich doslova nedotknem.
Výber miesta.
Pri prvom oteplení v marci, hľadám a lovím kapry na rozhraní hlbšej vody a rozsiahlych plytčín. Kapry sa mi podarilo uloviť v hlbšej vode pod plytčinami, hlavne za bezveterného a slnečného počasia. Na lov v zátokách to je ešte skoro. Voda v nich je chladná a šanca spozorovať v nich kapry je mizivá. Niekoľkokrát som sa pokúšal v marci uloviť kapry v zátokách, ale neúspešne, záberov som sa nedočkal. Na mnohých jazerách a priehradách sa mi potvrdilo, že koniec apríla a máj sú vhodné na lov v zátokách. Kapry v nich hľadám pri rákosy a medzi vegetáciou. Svoje nástrahy sa nebojím umiestňovať priamo do rákosia kde hĺbka vody málokedy presahuje pol metra hĺbky. Úspešné miesta sú aj vstupy do zátok. V apríly - máji sa mi podarilo uloviť kapry aj po ochladení a počas silného, chladného vetra a dažďa práve v rákosí, kde kapry pravdepodobne hľadajú úkryt pred zlým počasím a čakajú na oteplenie, na začiatok neresu.
Voľba nástrahy.
Ak lovím na krátke vzdialenosti, tak používam pop up SIGNAL 16mm, alebo pop up DUMBLES 11mm. Práve na malé priemery pop-up  som ulovil značnú časť kaprov. Príchuť volím podľa príchute boilies, alebo peliet SPECIAL ktorými kŕmim dané miesto. Jedno miesto zakrmujem len peletamy SPECIAL a druhé boiliesom.  V okolí rákosia sa pohybuje množstvo červeníc, pleskáčov a lieňov ktorých taktiež upúta moja nástraha a niekoľko krát za deň mávam záber práve od nich.  Preto ak lovím na veľké vzdialenosti tak nepoužívam malé pop-up nástrahy. Na veľké vzdialenosti lovím na boilies 24mm, alebo boilies+pop-up.  Pripadá mi mrhanie časom a energiou niekoľkokrát počas dňa, noci alebo búrky zachádzať do veľkých vzdialeností práve pre tieto druhy rýb.
Tip pre nastávajúce obdobie.
Na blížiace sa výpravy by Vám vo výbave nemalo chýbať pop-up SIGNAL POMARANČ/ANANÁS 16mm, boilies LEGEND SEAFOOD+A.C.SLIVKA/CESNAK a pelety SPECIAL SLIVKA/CESNAK.
V plytkej priezračnej vode hrozí, že vám bude vodné vtáctvo vyžierať kŕmenie a je pravdepodobné, že sa aj chytí na háčik. V takom prípade treba chyteného vtáka šetrne vyslobodiť.
 
Prajem Vám veľa šťastia
Peter ŠIMONIČ 
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved