Splnený sen
Splnený sen
V tomto roku som sa dostal pomerne neskoro na prvú výpravu. Vzhľadom na pracovne povinnosti sa mi nedalo dostať skôr k vode ako 17.5. Je to pomerne neskoro oproti minulým rokom. V práci som dostával telefonáty od mojich kamarátov aké krásne ryby pochytali už v apríli. Pracujem  v zahraničí  tak vôbec nebolo jednoduché sa dostať na Slovensko. Nakoniec sa to podarilo a hneď som sa odhodlal isť na ryby, skoro na dva týždne.

Výpravu som si rozdelil na dve časti. Chcel som navštíviť jedno miestne štrkovisko na ktorom som už dlhšiu dobu nelovil. Tato lokalita ma 50 hektárov. Je tam neskutočne veľa možnosti. V jazere je plno lavíc, hĺbka sa tam pohybuje od 14 do 4 metrov. Nachádza sa tam veľa zátok a ostrovov. Je to bývalé štrkovisko ktoré spravuje dedina ku ktorej patrí. Platí tam už niekoľko rokov K 60 tak mate možnosť si zachytať krajšie ryby. Bežne sa tam chytajú ryby od 8kg do 12kg ale Každý rok sa ukáže na brehu aj niekoľko jedincov od 15 až nad 20+ kg. Vo vode sa nachádzajúcu prevažne šupináči rôznych foriem. Už dva roky som tam nelovil tak som sa rozhodol znovu navštíviť toto jazero. Nástrahy som zvolil novinky na tento rok z dielne JET FISH  a to Boostrované boilies Protein Bird +Winter Fruit a boilies Legend Range s príchuťou Seafood + Sivka-Cesnak.

Po príchode k vode panovalo dosť chladne počasie. Vietor sa striedal z dažďom a mne nič iné  neostávalo ako rozbaliť tábor a odštartovať rybárčenie. Miesto som veľmi dobre poznal už z predminulých rokov a tak som dobre vedel čo sa predo mnou nachádza. Asi 180 m od brehu je mi známa lavica na ktorú som umiestnil montáže. Na jeden prút som zvoli novinku  Protein Bird + Winter Fruit a na druhy som nasadil osvedčeniu klasiku Supra fisch + a.c. Patentka. Položil som prúty do stojanu a nastalo čakanie aké každý už pozná. Prvého záberu som sa dočkal až po tridsiatich hodinách. Bol to záber do padáku. Kapor zbehol smerom ku mne do 10 metrovej vody ako som predpokladal. Došponoval som vlasec a poriadne zasekol. Nastal krásny boj ktorý som si vychutnával. Bol to prvý súboj tejto sezóny. Asi po dvadsiatich minútach som uvidel kapra neďaleko od brehu. Už vo vode sa mi videl väčší. Po podobratý a premiestnení ryby na podložku som vedel, že sa jedna o krajšieho jedinca. Navážil som mu 14,7 kg. Na prvý zaber sezóny som bol veľmi spokojný. Zachutilo mu boostrované boilies Protein Bird +Winter Fruit + pop-up Broskyňa   nadipovaná v exkluzívnej esencii Broskyňa. Na tejto vode sa mi podarilo chytiť ešte niekoľko menších kaprov. Zábery mi chodili vždy po zotmení. Ešte za zmienku stoji spomenúť, že sa mi podarilo chytiť pekne stavaného lysca. Navážil som mu 12 kg. Zabral na moju osvedčenú klasiku Suprafish + a.c. Patentka. Skoro vždy mám tento boilies so sebou pri vode. Po troch dňoch som sa zbalil a premiestnil na druhy revír.

Jedna sa o zväzovú vodu na ktorej už pár rokov intenzívne lovím. Od roku 2009 tu platí k-70. Je to veľmi úživná voda. Vo vode je veľa škeblí, ktoré miestne kapry milujú. Dno je prevažne štrkové a členíte. Nachádzajúcu sa tam rôzne plytčiny ktoré sú obrastené slávkami. Tiež sa tam nachádzajúcu dva ostrovy ktoré sú zaujímavé pre lov. Voda je dosť  plytká. Na jar býva skoro prehriata, tak kapry môžu pekne papkať a naberať na váhe. Dnes sa tam nachádzajúcu jedinci ktorý prevyšujúci hranicu 20 kg. Je to taký mali poklad v našom Slovensku. Týmto by som sa chcel podkovať miestnej organizácii, rybárskej stráži za kus odvedenej prace, tak tiež miestnym rybárom, že sa naučili rešpektovať K-70.

Po príchode k vode s parťákom Marekom boli naše obľúbené miesta obsadené. Zvolili sme miesto kde sme ešte nelovil. Dokonale som si ho presondoval aby som vedel čo sa predo mnou nachádza. Bójku som si umiestnil na hranu kde padalo dno z 2 metrov na 3,5 metra. Tvoril sa tam akýsi žľab, kde neďaleko dno  vystúpilo opäť na 2 metre. Prvé sme si nachystali udice a povyvážal montáže. Na jeden prút som zvolil opäť  jednu z noviniek Seafood + Sivka-Cesnak a na druhy prút som zvoli Suprafish +  esenciálny olej Cesnak. Boilies obsahuje ešte niekoľko komponentov, celkový recept mám od Radlíka, môjho parťáka. Prvú montáž som umiestnil tesne pod hranu a druhú priamo na hranu. Po položení montáži som prisýpal asi pol kg boilies zmiešaný s halibut peletami. Keď som sa vrátil na breh, venoval som sa rozkladaniu tábora. Poobede sa k nám pridal aj Radlik a Ľudo. Do pol noci sa nič nedialo. Všetci sme boli bez záberu. Ráno po vyvezení prútov odštartoval  sériu záberov Radlik a Ľudo. Na konte mali dvoch pekných 15 kg lyscov a niekoľko násaďakov. Aj Marekovi sa podarilo zdolať niekoľko menších kaprov a jedného 13,5kg lysca. Ja som bol stále bez záber. Na pravé poludnie,12:30 sa mi ozval pravý hlásič. Prút ostal na stojane prihnutý a pomaly sa púšťala cievka do jazdy. V tom som uchopil prút a pridvihol. Kapor si to bral na právu stranu presne po škebľovej hrane. Počkal som kým sa ukludní a ťah ustane. Potom som ho pomaly začal preťahovať cez hranu smerom k brehu.  „Podarilo sa! Neodrezal mi to“. Vedel som, že sa  jedna o krajšieho kapra. Váhu ktorú som priťahoval bolo hneď cítiť. Nastala asi 25 minútová zdolávačka. Nič som neunáhlil a pomaly sa dostáva kapor ku mne. Pod brehom je dosť hlboká voda tak sa nám ukazoval, pekný šupináč plnej krase. Marek už bol nachystaný s podberákom. Vtom vykríkol. „Hugo, máš Huga !!! Máš dvacku !!!“ Všetci sme vedeli o koho sa jedna. Je to zatiaľ najväčší kapor tejto vody, ktorý bol zdokumentovaný. Marek ho spoznal podľa rozdvojenej chvostovej plutvy. Už len ho dostať do podberáka a kapor je môj. Trvalo to asi 10 minút ktoré som prežíval dosť intenzívne. Kapor si robil so svojou váhou čo chcel. Nakoniec ho Marek podobral na prvý krát. Huga sme premiestnili na podložku. Nastalo váženie, fotenie a kamerovanie. Hugovi sme navážili 22,90 kg. Doposiaľ ho nik nechytil na takej to váhe. Kapor zabral na doma vyrobené boilies zo zmesi Suprafish + esenciálny olej cesnak. Moja radosť bol neskutočná. Zároveň sa stal aj mojim novým osobákom.
22,90kg

Chytiť tak peknú a veľkú rybu na zväzovej vode, bol môj veľký sen. Po pustení Huga na slobodu, tam kde patrí, nastali gratulácie a oslava. Rybačku som si ďalej doslova užíval. Po ďalšie dni sam mi podarilo chytil veľa násadových kapríkov a tiež niekoľko pekných rýb od 10 kg – do 13,30 kg. Moc sa mi páčilo ako fungovala novinka Seafood + Sivka-Cesnak. Chytil som naň niekoľko rýb cez 10kg a krásne stavaného, vysokého šupináča o hmotnosti 13,30 kg.

Sedem dní ubehlo ako voda a ja som sa musel premiestniť do reality, kde ma znovu čakala práca a ostatne povinnosti.

13,30kg

Chcel by som sa ešte vrátiť ku kaprovi ktorého som chytil.

V roku 2009 sa v miestnej organizácii odsúhlasila horná miera kapra 70 cm ( K-70). V roku 2010 organizácia kúpila násadu väčších rýb pohybujúcich sa váhovom rozpätí od 6 – do 10 kg. Medzi nimi sa našlo aj pár väčších jedincov. Jeden dokonca vážil cez 15kg. Na začiatku roku organizácia zorganizovala pretek, kde sa prvý krát objavil na brehu 15 kg šupináč. Miestny rybár sním vyhral pretek a pri púšťaní kapra, späť do vody povedal. „Tento sa bude volať Hugo“. V tom istom roku sa podarilo Huga uloviť aj parťákovy Marekovi ktorý mu navážil 15,7 kg. O rok na to sa mu podarilo dostať na breh to istého kapra ale už s váhou 17,2 kg. Kapor mal na sebe zjavne rany a rozdvojený chvost. Nevieme od čoho, ale všetko mal pekne zahojené a bol zdravý. Vedeli sme že rybám sa darí a voda je úživna. Nasledujúce roky sa nám ho nepodarilo uloviť, ale sme počuli o veľkom šupináčovy ktorí ma cez 20 kg. V roku 2014 sa podarilo uloviť Huga mne, doposiaľ s najväčšou zaznamenanou váhou 22,90 kg, čo som nesmierne rád. Ryba je zdravá a vo veľmi dobrej forme. Uvidíme ako sa mu bude dariť ďalej a s akou váhou nás nabudúce prekvapí. 

Vo vode sa nachádza ešte niekoľko jedincov s atakujúcou váhou 20 kg. K- 70 tu splnila svoj účel. Nadšenci modernej kaprariny si tu prídu na svoje a tak tiež aj bežný rybári ktorý si chcú zachytať násadové kapre 2-3 kg pre bežnú konzumáciu. Myslím si že toto je výzva aj pre ostatne organizácie a hlavne celozväzové vody, rieky a priehrady, Zachráňme aspoň to malo čo tu máme!!!Dnes už nie je trendom, odniesť trofejný úlovok, zabiť ho a vypreparovať si hlavu. Dnes už je trend, predať veľkú rybu za pár eur do súkromných revírov, ktoré tu vyrástli ako huby po daždi. Viem o dosť prípadoch ktoré presne takto dopadli. Dokonca vznikajú partie rybárov ktoré sa týmto predajom živia. Zamyslite sa prosím nad tým!!! Ďakujem!!!

Ľudovít Ludvik Janči

JET FISH Slovakia

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved