Prebudené kapry
Prebudené kapry
Slabá zima a skorá jar s pomerne vysokými teplotami mi dali impulz na uskutočnenie mojej prvej výpravy v tomto roku. Dĺžku výpravy som si určil na desať dní. Plánoval som loviť z brehu a počas celej výpravy som chcel zostať loviť na jednom mieste bez ohľadu na úspešnosť.

Niekoľko kilometrov pred príchodom k jazeru mi teplomer v aute ukazoval letných 26C pričom okolité hory boli pokryté ešte snehom, čo vytváralo očarujúcu scenériu. Pripomínalo mi to obraz krajiny v Maroku spred niekoľkých rokov keď som tam lovil v novembri a januári.

Po príchode k jazeru som chcel zistiť či sú už kapry pri chuti, ale brehy zívali prázdnotou. Nebolo teda od koho. Tak som sa hneď začal pripravovať na samotný lov a na otázku či kapry momentálne berú si zodpoviem v najbližšom čase sám. Pred západom slnka, som mal na brehu už všetko pripravené a tak mi už zostával len posledný krok pred samotným lovom, zaviesť prúty. Po výjazde na vodu hneď sledujem na echolote teplotu vody, ukazuje 12C. Zachádzam aj do blízkej zátoky, či nespozorujem nejaké kapry, alebo niečo podozrivé čo by ich prezradilo, že sa tam zdržujú. Nič podobné sa nestalo, aj keď v zátoke je voda teplejšia, po kaproch tam nie je ani stopa. Nasledujúci čas už venujem len nájdeniu vhodných miest na položenie mojich montáži. Netrvalo to dlho a všetky montáže sú uložené na svojom mieste v podvodnej džungli. Všetky nádejné miesta som si uložil do GPS v echolote. Ja pri love nepoužívam bóje ani tyčovky. Pokladám pomocou echolotu a mapy. Prvá noc bez jediného pípnutia mi prišla vhod. Po dlhej ceste mi chýbal spánok. Skoro ráno sa už budím plný energie, hlavu mám prepnutú už na lov a som plne pripravený na zábery, ktoré privolávam všakovakými spôsobmi. Od pondelka do piatku je ustálené počasie. Bezvetrie, slnečno a teplo. Nič zásadné sa neudialo až na zopár záberov od jalcov, ktorý nemali problém zabrať na 24mm boilies. Po každom zábere dúfam, že ten ďalší už bude kapor. Preto neustále poctivo dokrmujem rovnakým spôsobom ako na začiatku, lebo nenásytné jalce určite všetko kŕmenie vyzbierajú ihneď ako priplávajú na kŕmne miesto. Zakaždým dohadzujem do širokého okolia zaznačeného miesta 1kg boiliesu a 1kg peliet SPECIAL rôznych priemerov. Pred lovom som si vytvoril mix všetkých priemerov 4mm,12mm a 18mm. Boilies mám pripravený, čerstvo rolovaný BIOSQUID+A.C.BIOSQUID, LEGEND SEAFOOD+A.C.SLIVKA/CESNAK, LEGEND SUPRA FISH+A.C.JAHODA a LEGEND PROTEIN BIRD-WINTER FRUIT. Prvé dni som nastražil aj môj obľúbený pop up  SIGNAL 16mm, ale všade prítomné jalce ihneď po zavezení napádali túto nástrahu, tak som ju úplne vysadil a až do konca výpravy nahradil 24mm boiliesom. Počas voľných chvíľ som si pripravoval PVA sieťky s PVA MIXOM, ktoré som pred každým pokladaním zavesoval na háčik. Ku každému druhu boiliesu som používal aj príslušnú príchuť PVA MIXU. Hotovú PVA pančuchu naplnenú PVA MIXOM som zvýrazňoval ešte niekoľkými strekmi SPREJOM LEGEND.

V sobotu popoludní sa zatiahlo a večer padlo aj zopár kvapiek dažďu. V noci už poriadne lialo a rozfúkal sa silnejší vietor. Skoro ráno ma prebudil hlásič nesmelým záberom, tak ako doteraz. Po nespočetný krát vyrážam člnom na vodu. Tak ako doteraz, ani v tomto prípade neviem o akú rybu sa jedná. Všetko ale vykonávam na 100%. Nikdy nepodceňujem ani nepatrný záber, ani záber po desiatom jalcovi, alebo piatom lieňovi. Veď práve teraz to môže byť kapor a nie hocijaký. Viac krát sa mi stalo na iných výpravách, že naj kapor výpravy prišiel práve vtedy keď som ho najmenej očakával.

Teraz to nebol práve kapor z tých väčších, ale bol to prvý kapor po šiestich dňoch a po množstve jalcoch. Prvého kapra uloveného na výprave vždy fotím, ale tohto hneď púšťam. Nechcelo sa mi rozťahovať  fototechniku v jemnom daždi. Potešilo ma, že konečne zabral kapor a veril som, že konečne priplávali do mojej oblasti. Ak sa tak stane ale to zistím až v nasledujúcich hodinách, tak urobím všetko preto aby som túto situáciu zužitkoval a natiahol čo najdlhšie. Tesne pred obedom sa ozýva moje RX-ko. Tentoraz skúšam rybu zdolať z brehu, čo sa mi aj úspešne podarilo. Bol to o niečo väčší kapor ako ten zdolaný skoro ráno. Jeho váha bola necelých 15kg. Celý deň leje a už začína rapidne stúpať aj hladina jazera, čo tu nie je nič výnimočné. Počas výdatných dažďov dokáže jazero stúpnuť počas jedného dňa aj o pol metra. Odkedy začalo pršať sa voda ochladila o 2 stupne, ale kaprom to asi prospieva. Okolité vrchy sú čoraz viac zasnežené. Popoludní si vychutnávam zdolávanie krásneho lysca z brehu. Z brehu zvyknem zdolávať len obvykle pri vhodných podmienkach a jednoduchom teréne vo vode. Viem že takto viac riskujem stratu ryby, ale teraz je predo mnou len hlbočina a k tomu fúka silný vietor, ktorý rybu sfukuje na mňa. Vyfarbený lysec nakoniec šťastne skončil v mojom podberáku a jeho váha sa prehupla cez 18kg. 
Teraz som už úplne presvedčený, že kapry objavili moje nástrahy a určitý čas sa zdržia na mojom mieste. Vytlačili aj skupinu jalcov, veď od rána sa neobjavil ani jeden a od vtedy sa neukazujú ani na hladine. So západom slnka sa utíšil aj vietor. V tom sa ozval hlásič, swinger padol, v zapätí dvihol, padol. Tento raz idem rybu zdolávať s člnom na vodu. Opäť nepociťujem ťah ryby, ale keď už namotávam posledné metre šokovej šnúry do navijaku cítim na prúte poriadnu tiaž. Neboli to žiadne výpady, len pomalý plynulý ťah v okolí člna. Rybu sa mi podarilo dostať pod hladinu, ale znova si potiahla do hĺbky. Už som začal uvažovať, že by mohla byť aj väčšia. Keď sa mi ju darilo držať pri hladine, bol som zvedaví aká asi je, ale stále som ju nevidel, bola tma a čelovku som schválne nechcel zapnúť aby ryba nepodnikla ďalšie výpady na podnet svetla. Po chvíli sa mi podarilo rybu podobrať a to som už mohol v kľude zasvietiť čelovku a prezrieť si kapra. Prevalil som ho na bok a hneď som vedel, že to je torpedo. Tento dlhý 107cm šupináč vážil 24,20kg. 
24,20kg

Nesmierne som sa potešil tomuto kaprovi ale aj faktu, že bol už štvrtý v poradí počas jedného dňa. Kapry brali tak opatrne, že väčšina z nich pri zábere ani nevyrazila olovo vážiace 300g zo závesného systému. Odhadol som aj použitý materiál na nadväzce, ktoré som si pripravil z potiahnutej šnúrky SOUL STRP STIF 25lb a háčikov RSH 1000 a RSH 3000. Ich dĺžka bola v tomto prípade 25cm.  Nasledujúci deň zdolávam ešte o jedného kapra viac. Len dopoludnia mi zabralo päť kaprov v rozmedzí 13-14,50kg. O jedného kapra som prišiel pri zdolávaní, keď sa krátko po zábere vypol. Od obeda do pol noci nastal kľud, po polnoci mi zabral jeden malinký mierový kaprík. Do konca výpravy som  zdolal už len jedného kapra s váhou 15,50kg a jedného som vypol pri zdolávaní. Desať dní ubehlo veľmi rýchlo a škoda, že tých úspešnejších bolo menej. V stredu ráno už len balím a teším sa na domov po vydarenej úvodnej výprave. Mnoho marcových výprav som absolvoval bez jediného záberu, vždy som išiel len na taký test, že čo sa deje na jazere, ale teraz to vyšlo.  

  Peter ŠIMONIČ

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved