Neskorá jeseň
Neskorá jeseň
V tomto článku by som Vám chcel opísať lov kaprov v neskorej jeseni. Jedná sa o mesiac november. Teplota vzduchu sa cez deň pohybuje okolo 6 stupňov a v noci klesá na bod mrazu. Niektorý rybári už svoju sezónu ukončili. Myslia si, že ryby už nejavia záujem o potravu. Môj názor je iný. Myslím si, že kapry stále vyhľadávajú potravu ale len na určitých miestach. Sú to miesta kde sa nachádzal zdroj prirodzenej potravy celý rok. Nie sú rozlezení po celom jazere ako na jar alebo v lete. Vyrážajú za potravou cieľavedome aby nespotrebovali veľa energie, ktorú potrebujú na prezimovanie. Ak poznáte takéto miesta, tak môže byť váš lov veľmi úspešný. Ja som si vyčlenil na lov 3 dni. U nás na Slovensku sa v tomto období loví od 7:00 do 20:00. Stále nechápem tomuto obmedzeniu ale ja sám to nedokážem zmeniť.
Svoju krátku výpravu som odštartoval 19.11. jedná sa o 7 hektárovú zväzovú vodu ktorú som navštívil aj v letných mesiacoch. Už vtedy sa mi podarilo uloviť pekné ryby do 15,5 kilogramu. Po príchode na vopred vytipované miesto som si nachystal všetko dôležité na chytanie. Na jazere sa nachádzali asi dvaja rybári ktorí sa venovali lovu dravcov. Potešilo ma, že budem mať kľud na svojom lovnom mieste. Nebude rušené stáli prehadzovaním ako to majú obľube klasický rybári. Rozhodol som sa prespávať pri jazere aby som nemusel každý deň dochádzať na miesto lovu. Pred výpravou som sa stretol s kamarátom Petrom „Šunym“ Šimoničom ktorý ma oboznámil s vynovenými boilies rady MYSTERY, ktoré je zároveň novinkou na rok 2015. Poskytol mi na otestovanie toto boilies v dvoch príchutiach, POMARANČ/ANANÁS a PEČEŇ/KRAB
Na prvý pohľad ma veľmi oslovilo. Bez váhania som nastražil obe novinky na obi dva prúty. 20 mm boilies som orezal na menši cca 16mm priemery a doplnil polovicou plávajúceho boilies. Ananás/pomaranč som skombinoval s  pop up SIGNAL – ananás/n-butyric a krab/pečeň som skombinoval s pop up dumbles – cesnak/halibut. Nádväzec som vôbec nemenil ani nijak nekombinoval. Použil som presne rovnaký ndväzec aký používam celú sezónu. K tomu som si nachystal pva mix ktorý sa skladal s nakrájaných boilies tej istej príchute, halibut paliet, mini pstruhových peliet Special carp baits method mixu ROBIN RED-KORENIE. Celé som to zalial Liver Booster + dip príchute slivka/cesnak a Sweet Liqudom ananás/banán. Zmes som celú premiešal, nechal odstáť asi 20 minút, nech sa všetky chute a vône prepoja. Potom som si naplnil niekoľko pva pančúch.

 Pančuchy s montážami som nahodil na lavicu ktorá sa nachádzala vo vzdialenosti 50 metrov. Prvý deň som začal loviť dosť neskoro. Asi o 15 hodine som nahodil moje montáže do vody. S prakom som si nastrieľal par hrstí boilies okolo montáži. Chytalo sa do 20 hodiny. Ďalej som sa venoval rozbaleniu tábora. Po štyroch hodinách sa mi ozval môj pravý hlásič s boilies  príchute ananás/pomaranč. Bola to plynulá jazda. Záber bol razantný presne ako v letných mesiacoch. Pridvihol som prút. Vôbec nebolo potrebné sekať. Kapor sa rozbehol na pravú stranu. Urobil veľmi razantný výpad. Ostal som milo prekvapený akého bojovníka mám na druhej strane. Myslel som, že sa po chvíľke ukľudní a bude spolupracovať. Bol som na omyle. Keď kapor zastal, začal som ho zdolávať prišiel ďalší brutálny výpad. Toto sa opakovalo niekoľko krát po sebe. Keď som sa dostal konečne na shockový silón znova sa ryba rozbehla minimálne dvadsať metrov od brehu. Táto preťahovačka trvala približne dvadsať minút. Nič som nechcel urýchliť aby som o rybu neprišiel. Nakoniec sa mi podarilo bojovníka podobrať. Vo svetle čelovky som uvidel telo mohutného lysca. Premiestnil som ho na podložku kde som ho odháčkoval a poriadne si ho prezrel. Bol to krátky, vysoký, vypasený lysec, plný energie. Kapra som rýchlo odvážil a zdokumentoval. Váha ukázala rovných 16 kg po odrátaní vážiaceho saku. Poďakoval som sa mu za pekný súboj a on si majestátne odplával. Veľmi ma potešil svojou bojovnosťou. Myslel som, že nízka teplota vody ovplyvní chovanie rýb. Vôbec to tak nebolo. Ryba bola plná sily a energie ktorú potrebuje na prezimovanie. Do konca lovu mi ostalo už len 20 minút. Udicu som už nenahadzoval. Bol som spokojný ako kapry reagovali na moje nástrahy a na pva mix ktorý som si nachystal. O 20 minút som stiahol aj druhu udicu a išiel som spať. Ráno o 7 hodine som nahodil montáže na to isté miesto. Dokŕmil prakom pár hrstí boilies a čakal na ďalší záber. Celý deň sa nič nedialo. O 13 hodine som skontroloval svoj montáže a poprehadzoval prúty. Hodiny ubiehali a ja som bol stále bez záberu. Dve hodiny po zotmení sa ozval môj ľavý hlásič, kde bolo nastražené  nové MYSTERY príchute krab/pečeň. Päť plynulá jazda. Scénar zdolávania sa odohrával podobne ako deň pred tým. Na podložke mi skončil 10 kilogramový šupináč s veľkou chvostovou plutvou. Kapra som odfotil a daroval mu slobodu. Do konca lovu mi ostalo už len 40 minút. Udicu som rýchlo nahodil späť na to iste miesto. Do 20 hodiny sa už nič nedialo. Miesto bolo zrejme poplašene. Chcelo to viac času  ktorý som ja nemal aby sa tam ryby vrátili. Na tretí deň sa udialo prese to iste ako druhý deň. Celý deň som bol bez záberu. Po zotmení o 19:20 mi opäť prišiel záber. Tohto bojovníka sa mi už nepodarilo zdolať. Bol som sklamaný že nemôže chytať celú noc. Vedel som že moje miesto ryby navštevujú až po zotmení. Nič iné mi nestalo ako sa pobaliť sa isť domov. Tak som aj ukončil moju trojdňovú výpravu.

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved