Mám ho!
Mám ho!
Jazero DER netreba určite zanietením lovcom kaprov bližšie predstavovať. Spolu s jazerom Orient patrí určite medzi najnáročnejšie revíri v Európe čo sa týka podmienok, ktoré čakajú lovcov na brehoch a taktiež pod vodnou hladinou. Napriek nehostinným podmienkam najmä v jesenných mesiacoch sa jazero každoročne odmení zopár šťastným lovcom vo forme krásnych úlovkov, ktorý sa tam vydajú loviť.
Práve toto jazero som sledoval, už dlhšiu dobu. Pre mňa znamenalo a aj znamená ,,kaprárske Himaláje,, Zhromažďoval som si info, príbehy, fotky úlovkov a skúsenosti lovcov ktorý jazero už navštívili či už s úspešným koncom, alebo naopak. Aj teoretickú prípravu na dané jazero považujem za veľmi dôležitú časť prípravy rybára na expedíciu. Minulý rok som sa po dvojtýždňovej výprave na blízkom jazere presunul ešte na týždeň k jazeru Der. Počas noci som lovil a cez deň som na člne mapoval vytipované miesta ktoré ma zaujímali a mohli by mi poskytnúť množstvo informácii pre ďalšie výpravy. Výprava sa skončila neúspešne, bez jediného záberu. Myslel som si, že to bolo zlým výberom miesta. Neskôr som sa presvedčil, že som lovil na jednom z top miest na jazere, ale  slnečné počasie a bezvetrie boli proti. Už vtedy som vedel, že nasledujúce obdobie sa povenujem tejto zaujímavej lokalite v rôznych obdobiach. Najbližší plán bol na jeseň 2014 a dĺžka výpravy na tri týždne, čo som považoval za primerane dlhý čas na vystihnutie aspoň zopár vydarených dní. Koncom septembra som dorazil na brehy jazera s veľkým rešpektom a skromným prianím, uloviť aspoň jedného kapra.

Od dvoch lovcov, ktorý končili svoj lov som sa hneď dozvedel, že za posledné dva týždne sa tam nič mimoriadne nechytilo. Nasvedčovalo tomu aj bezveterné počasie s vysokými teplotami, ktoré tam trvalo posledné tri týždne. Predpovedali ho aj na nasledujúci týždeň čo sa aj splnilo. Loviť som začal z blízkeho brehu. Vo vode som našiel zopár zaujímavých miest kde som zakŕmil a zaviezol nástrahy. Prial som si aby sa zmenilo počasie. Zmenilo sa až v stredu, ale len na zopár nočných hodín, počas ktorých jemne pršalo. Zrejme to zapôsobilo na kapry a počas tej noci mi štyri zabrali. Jeden z nich bol ukážkový riadkáč. Veľkosť všetkých som odhadol na 10-12kg. Bolo to z rôznych miest a hĺbok. Potešil som sa, že priplávali do mojej oblasti a môžem čakať ďalšie z nich. Mýlil som sa. Počas nasledujúceho dňa sa vyjasnilo a viac záberov z týchto miest som nedosiahol.

V sobotu som zbalil všetky veci sa preplavil som sa na druhé miesto. Rýchlo som si všetko pripravil na nasledujúce dva týždne a začal loviť. Na najbližšiu noc a celý týždeň predpovedali dážď, búrky a vietor. Potešil som sa týmto správam, veď toto jazero potrebuje práve takéto počasie. V noci začalo výdatne pršať. Do rána sa zmenilo moje okolie na nepoznanie. Z vyschnutých brehov sa stalo jedno nekonečné bahnisko. Už druhú noc sa začali ozývať moje hlásiče. Boli to zábery od kaprov do 12kg. Tešilo ma, že na zmenu počasia kapry rýchlo zareagovali a že v noci hľadajú potravu práve v oblasti kde lovím. Kŕmne miesta som mal vzdialené od seba max. do 30 metrov. Kŕmil som boilisom a aj mixom repky a tigrieho orechu. Všetko kŕmenie som rozhadzoval do šírky čo vytváralo jeden súvislí pás a lovné miesta spájalo. Pre túto výpravu som mal pripravený boilies BIOSQUID+A.C.BIOSQUID, BIOENZYM+A.C.LOSOS, SEAFOOD+A.C.VYZ.SLIVKA, CHILLI+A.C.CHILLI, rôzne príchute pop up-SIGNAL a SWEET LIQUDY.
Prekvapilo ma, že zatiaľ som nemal zábery od pleskáčov ktorých je v jazere nespočetne. Ďalší deň sa ozval hlásič hneď po zotmení, bol to kapor a do rána sa to zopakovalo ešte tri krát. Ulovený kapry boli už o čosi ťažší. Najväčší z nich vážil 16kg. Neustále pršalo, ale aj napriek tomu hladina jazera stále klesala čo je pre toto jazero typické. Klesanie vodnej hladiny bolo tak rýchle, že každé ráno som mal čln posadení na blate. Dennodenne som ho posúval do vzdialenej vody. Každý druhý deň som presúval aj prúty s tyčkami o niekoľko metrov k vode. Po viacerých nočných záberoch som usúdil, že kapry budú brať najmä v noci a musím byť pripravený. Počas dňa som sa snažil oddychovať na posteli a na večer som bol už v strehu. Oblečený v nepremokavom oblečení a prsačkách som čakal na záber v druhom bivaku a trávil tam celé noci. Zdalo sa mi nelogické niekoľko krát za noc sa vyzliekať a znovu sa obliekať z toľkých vecí.

Na stredu vychádzal spln. Spln opradení toľkými príbehmi a historkami. Až počas výpravy som zaregistroval, že ju mám naplánovanú práve na obdobie pred a po splne. Tak som bol zvedavý čo sa bude diať, veď zábery prichádzali a už bolo len otázne či sa bude ich počet stupňovať, alebo všetko to doteraz bol vrchol. Po obede ma z driemot v stoličke zobudil jeden píííp hlásiča. Vstal som a išiel som k prútom. Myslel som si, že kým k ním prídem tak sa rozbehne cievka. Nič takého sa nestalo, len back lead bol niekoľko centimetrov nad hladinou. Sadol som do člna a vybral som sa k miestu zistiť čo sa deje. Počas celej cesty som len namotával šnúru do navijaku a držal ju napnutú. Keď som bol už pri mieste, tak som cítil že šnúra je v nejakej prekážke a kontakt mám práve s ňou a nie s rybou. Po jemnom potiahnutí s prútom šnúra povolila z prekážky a nasmerovala sa doľava. Domotal som pár metrov a pocítil som dve kopnutia do prútu a o chvíľu ďalšie dve. Krátko na to sa vynoril na hladinu kapor. Obrovský kapor. Hneď mi prebleslo hlavou,že toho nemôžem stratiť. Pripravil som si podberák a snažil som sa ho čo najskôr podobrať. Kapor ako keby ostal stáť pár metrov od člna. Stále som na neho nedočiahol s podberákom. Tak som zapol motor a podišiel kúsok oproti nemu. To už stačilo aby som ho podobral. Keď vkĺzol do podberáku, tak mi odľahlo a potešil som sa. Zrazu som stratil odhad na veľkosť kaprov a nevedel som či to je ten po ktorom som túžil roky. Zopár krát som si ho prezrel v podberáku, ale stále som nedokázal posúdiť jeho veľkosť. Opäť som položil montáž, zakŕmil a rýchlo sa plavil k brehu. Kaprovi som odhadoval do 30kg. No ale po prvom rýchlom zvážení sa ručička váhy pohybovala až pri číslach 35-37kg. V tom momente som si povedal,, mám ho,, Jednoducho sa to nedá opísať čo všetko sa mi premietlo hlavou.

Nakoniec obrovský šupináč vážil 35,50kg. Zabral z miesta kde som ryby po záberoch strácal v prekážkach a nasledujúci deň som plánoval toto miesto opustiť a loviť opodiaľ. Najviac predošlých záberov bolo práve z tohto miesta, ale veľa rýb som tam aj strácal. Kŕmene bolo boilisom SEAFOOD+A.C.VYZ.SLIVKA a ulovený bol taktiež na tento boilies + pop up-SIGNAL JAHODA 16mm.
Po západe slnka prišla silná búrka. Počas nej som si v duchu povedal, že po jej skončení príde záber. Hromy a blesky utíchli, ale stále lialo. V tom sa ozval hlásič a neprestajne zvučal. Začal som zdolávať z brehu a na moje šťastie som netrafil ani jednu prekážku vo vode. Kapra som ľahko pritiahol až do plytkej vody blízko brehu. Až potom začal súboj. Tri- štyri krát potiahol on zopár metrov a potom ja. Ešte chvíľu ťahal do bokov a nakoniec som sa dostal k nemu a podobral som ho. Bol to lysec, akých sa tam veľa nenachádza. Už pri súboji som si všimol jeho masívne ústa a usúdil som, že nebude malý ako sa javil na začiatku zdolávania. Jeho váha presiahla 24kg. Zabral z úplnej roviny, kde sa pod vodou skrývalo množstvo pňov a prilákal ho boilies BIOENZYM+A.C.LOSOS 20mm. Do rána už ďalší záber nebol. Na druhý deň, keď som sa už začal pripravovať na najbližšiu noc, tak sa rozbehla cievka pravého prútu. Ryba ťahala s krátkymi prestávkami až kým som neprišiel nad lovné miesto a odtiaľ ďalej až k bojkam oproti loviaceho rybárovi. To už som vedel, že sa možno k rybe ani nedostanem. Tri z nich som mal namotané na mojej šnúre. Začal som sa venovať rozmotávaniu, ale bol to ťažký hlavolam. Tak som všetky vlasce, ktoré neboli moje začal rezať a kúsať. Rybu som stále cítil na šnúre. Našťastie to netrvalo dlho a mohol som opäť navíjať moju šnúru. Silná ryba neustále bojovala, ale podarilo sa mi ju dvihnúť z hĺbky a zhliadnuť na hladine. Uvidel som veľkého šupináča. Bojoval z celých síl do poslednej chvíli a tento súboj som si vychutnal pri západe slnka. Bojovník vážil 27,20kg. Zabral blízko od miesta, kde som ulovil prvého obrovského kapra. Nechal sa zlákať na extra tvrdý boilies BIOSQUID+A.C.BIOSQUID 24mm. Posledné tri kapry ma nesmierne potešili, z toho dva dovtedy najväčšie. Nakoniec to boli aj jediné dva denné zábery počas celej výpravy.

Spln mesiaca mi teda priniesol šťastie. Nasledujúce noci som mal od troch až do siedmich záberov. V noci so siedmimi zábermi všetko začalo po polnoci a trvalo to do rána siedmej. Počas tej noci som ryby strácal v zatopených pňoch. Tak celú noc som kotvičkoval a hľadal šnúry, čo sa mi aj darilo. Nie vždy však bola ryba na jej konci. Niekedy to trvalo dlhšie kým som našiel druhý koniec šnúry a to mala ryba dostatok času aby sa oslobodila. Posledný tretí týždeň, už ustával dážď, sem tam sa aj vyjasnilo a zábery boli zriedkavé. Ulovil som ešte zopár kaprov do 21kg ale nebolo ich už také množstvo počas jednej noci ako predošlí týždeň. Celkovo som dosiahol 47 záberov ale o 19 rýb som prišiel v prekážkach.  Zažil som krásne tri týždne na jazere ktoré mi ukázalo jeho krásu ale aj nevyspytateľnosť.

Peter ŠIMONIČ

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved