Letné ťaženie
Letné ťaženie
V tomto článku by som vám chcel opísať tri letné výpravy ktoré som podnikol na slovenských zväzových vodách. Po jarnom úspechu, keď sa mi podarilo chytiť Huga 22,90 kg ťažkého, som sa nevedel dočkať kedy sa vrátim na moju obľúbenú vodu. Viem že táto lokalita skrýva ešte niekoľko pokladov.
Po mesiaci a jenom týždni som opäť sedel na brehu tohto jazera. Výpravu som mal naplánovanú na 5 dni. Tento krát som lovil na inom mieste ako na jar. Miesto som veľmi dobre poznal už s minulých rokov. Mal som informácie od priateľov ktorí lovili na vedľajšom  mieste, že veľká ryba nejde. Zábery im prichádzali ale len od menších kapríkov. Hneď som zvolil najdôveryhodnejšie nástrahy ktoré mám overene s minulých rokov. Na pravý prút som našil Suprafish + A.C. Patentka a druhý prút  som zvolil boilies rovnakej zmesi s A.C. MYSTIC, zaliate Liquid boosterom rovnakej príchuti. Udice smerovali rovno pri ostrov do rozmanitého dna, kde je cca jeden a pol metra vody. Dno je posiate škebľami a k tomu prispôsobujem aj moje koncové zostavy. Posledných dvadsať metrov koncovej montáže používam silón o priemere 0,60 mm. Pre bežného rybára je to niečo nemysliteľné, ale pre nás kapráov to je úplne normálna vec. Sú vody kde používam bez akýchkoľvek predsudkov 50 až 70 kg sumcové šnúry. Konkrétne na tejto vode, sú miestny rybári, ktorý nechápu prečo vyvážame svoje montáže, keď on tam je schopný dohodiť. S mojou zostavou je to nemožne. Stále nás kaprárov nechápu. Nechápu, že my sa zameriavame na lov veľkých kaprov. Nechápu, že nám sa jedna o bezpečné zdolanie úlovku. Nie raz som bol svedkom, ako klasicky rybár nahodil svoje krmítka do miest posiatymi škebľami. Tri krát po sebe mu to kapor odrezal a on to aj napriek tou nahodil na to iste miesto. Ešte mi aj zdôraznil ako mu to dobre letí s 0,25 mm silónom. Potom sa nám veľmi často staá že naše úlovky vytiahneme aj s troma rôznymi montážami. Kaprom to musíme pooberať aby za sebou neťahali metre silónu... No ale vrátim sa k výprave. Túto tému preberiem niekedy inom článku. Prvý deň sa nič nedialo. Bol som bez záberu 24 hodín. Na večer, ako mam už vo zvyku, som poprevážal prúty. Robím to vždy keď lovím takýchto podmienkach. Skontrolujem montáže, či nie sú hroty háčikov oblepené slávkami, ako sa to niekedy stáva. Prikrmujem iba par hrsťami boilies k montáži. Konkrétne na tomto mieste nikdy veľa nekŕmim. Viem, že toto miesto pravidelne kapry navštevujú, tak ich nemusím lákať veľkým množstvom kŕmenia. Ráno dostávam prvý zaber od násadového kapríka. Tento deň sa nesie v znamení dorastencov. Na večer sa všetko ukľudní  a ja ostávam bez záberu. Nastáva tretie prelomové  ráno. O Piatej hodine ma budí pomalá jazda na ľavej udici, kde je boilies MYSTIC. V kľude uchopím prút a hneď mi jasne, že sa nejedna o násadu. Nastáva  krásny 30 minútový boj. Kolegovi Kolerovi sa podarilo kapra naviesť do podberáku. Premiestnime  kapra  na podložku a až vtedy vidím telo mohutného lysca. Pri pohľade na kapra , mám pocit že sa jedna o ďalšiu 20 kg rybu. Utekám pre váhu plný adrenalínu. Displej váhy ukazuje 21,30 kg. Po odrátaní vážiaceho saku sa zhodujeme na váhe 19,90 kg. Vôbec mi to nevadí, že nemá dvadsať.
19,90kg
Nastáva zdokumentovanie úlovku a rýchle vrátenie do vody, presne tam kam patrí. Vyvážam prút na to iste miesto odkiaľ prišiel lysec. Asi o 30 minút mám druhý zaber, opäť s toho istého miesta. Podoberám krásneho  95cm, 15 kg lysca.
15,00kg
Po pustení kapra, znovu zavezení mi prichádza zaber. Tento krát na pravý prút, kde je nastražené boilies príchuti patentka . Zdolávam opäť lysca ale už menšej váhovej kategórie. Taktiež ma fascinuje stavbou svojho tela. Teším sa keď sa sním stretnem o pár rokov. Bude s neho určite pekný macko. Do konca dňa mám zábery už len od násadových kapríkov. Tento deň bol rozhodne v znamení lyscov.
Do skončenia výpravy sa mi podarilo chytiť už len menšie ryby. Výpravu som hodnotil za výbornú. S veľmi dobrým pocitom sa mi odchádzalo domov.
Svoju druhú letnú výpravu som podnikol až o mesiac a pol. Opäť som sa vrátil na to iste štrkovisko. Bola polovica augusta. Počasie bolo sychravé, každú chvíľu sa prehnala nejaká búrka. Miesto som zvolil na úplne druhom konci jazera. Pod vodou sa nenachádzalo nič zaujímavé. Dno postupne klesalo od  brehu do 3,5 m hĺbky. Asi 80 metrov od brehu sa vytvorila 50 cm hrana. Od nej smerom k druhému brehu postupne  hĺbka padala do 4,5 metra. Svoje miesto lovu som zvolil  na nepatrnej hrane. Voda bola veľmi prehriata. Prirodzenej potravy sa na dne nachádza neúrekom a o to ťažšie je vybrať nástrahu ktorá zaujme kaprov a donúti ich k záberu. Voľba padla na boilies s rady LR Seafood +slivka-cesnak. Nič som nenechal na náhodu. Na obe dve palice som nastražil práve toto boilies s tým rozdielom, že jeden prút som použil kombináciu na panáčika s pop up dumbles 10mm HALIBUT-CESNAK. Prvú noc som mal hneď zaber od 8 kg šupináča. Nasledujúci deň sa vôbec nič nedialo. Záber sa dostavil opäť až v noci. Veľkosť ryby bola rovnaká ako noc pred tým. Dal som tomuto miestu ešte jeden deň. Na tretí deň som mal tiež len jeden zaber a to od násaďaka. Bez váhania som pobalil všetky veci a premiestnil som sa na miesto pri ostrove. Ako sa vraví, zmena miesta ryby istá. Do hodinky som mal všetko nachystané a prúty povyvážané. Boilies som nemenil, ostal som verný tej istej príchute. Asi do hodinky mi prišiel prvý záber od 10kg kapra. Ten odštartoval sériu niekoľkých záberov po sebe. Celkovo som zdolal sedem kaprov a o jedného som prišiel. Hmotnosť rýb sa pohybovala od 7 do 11kg až na jedného jedinca ktorému som navážil 13,10kg. S týmto kaprom som už stretol na jar na podobnej váhe.
Bol to presne ten deň D. Moja voľba zmeniť miesto bola určite správna. Ku koncu výpravy sa vylepšilo počasie, ostalo krásne slnečno a to moc rybám neprospelo. Záberov ubudlo a na breh sa hlásili už len násadový kapry.
Chcel som uloviť kapra nad 15 kg ale to sa mi už do konca výpravy nepodarilo.
Moja tretia výprava začala úplne nečakane. S prace mi zavolali že ostávam ešte par dni doma. Venoval som sa moje rodine a priateľke.
Rozhodol som sa podniknúť ešte jednu krátku rybačku. Mal som v pláne isť k vode na 24 hodín. Nebral som si ani bivak na tak krátky čas. Zbalil som si iba udice kŕmenie, dáždnik a lehátko. Tento krát som sa rozhodol ísť na druhú našu miestnu vodu. V minulosti som tam lovil iba jeden krát a to som bol úplne bez záberu. Chcel som skúsiť chytiť pekného kapra aj inde. Jazero je úplne iné ako to čo navštevujem. Je to bývalé koryto rieky ktorá tečie neďaleko. Rozlohou je oveľa menšie. Niektoré úseky sú prebágrované. O to je jazero v prvom úseku rozšírene a vytvárajú sa tam zátok. Na túto vodu nie je potrebný čln. Všade sa dá chytať na odhod. Dno je niektorých úsekoch bahnové a niekde štrkové. Zvolil som miesto v úzkej časti tohto jazera. Predo mnou sa nachádzali tri malé lavice. Keď sa slnko oprelo na hladinu vody, bolo ich pekne vidieť. Nachádzali sa asi 20 metrov od brehu. Boilies som nastražil opäť Seafood-slivka/cesnak. Na jeden prút som dal jednu potápavú 20mm guličku a na druhý prút som dal to iste ale s kombináciou 16mm pop up signál broskyňa, zaliate v exkluzívnej esencii broskyňa. Táto kombinácia mi tento rok tiež priniesla veľa pekných rýb na podložku. Taktiku kŕmenia mám vždy inú. Všetko záleží od veľa faktorov. Predovšetkým od tipu vody na ktorej lovím. Veľká priehrada, jazero alebo vody menšie ako 10 hektárov. Ja som sa tento rok zameral pravé na takéto vody. Keď spoznáte vodu a viete ktoré miesta ryby pravidelne navštevujú, vôbec netreba veľa kŕmiť. Niekedy stačí iba pár hrsti boilies, peliet a úspech sa dostaví. Stalo sa mi že keď som na takých miestach viac nakŕmil. Oddialil som si záber. Ryby moc dobre nereagovali na väčšiu množstvo kŕmenia. Niekedy je menej viac. Na tejto vode som nahodil jeden prút do stredu lavice a druhy tesne pod druhu lavicu. Nastrieľal som s prakom par hrsti boilies a peliet. V noci som dostal dva zábery od nasledovný kaprov. Niekedy je aj to dobré znamenie. Aspoň viem že na mieste kde lovím sa pohybujú ryby a kŕmia. Potom som do rána ostal bez záberu. Asi o 10 hodine som skontroloval montáže a znovu nahodil na tie iste mieste. Boilies som nemenil. Približne o 4 hodinky sa ozval môj ľavý hlásič.  Vzhľadom na to že som lovil na krátku vzdialenosť to bola brutálna jazda. Záber prišiel s miesta za lavicou na jednu potápavú guľôčku Seafoodu. Rýchlo som uchopil prút, pridvihol, aby mi to kapor neodrezal na hrane z lavice. Hneď bolo cítiť na silnom ťahu ryby, že sa jedna o väčšieho jedinca. Nastala približne 30 minútová preťahovačka. Kapra sa mi nakoniec podarilo podobrať. Pri podoberaní  sa mi zdal kapor dosť mali na to ako bojoval. No ale keď som uchopil rahna podberáku, aby som rybu premiestnil na podložku, hneď ma váha kapra dostala do obrazu. Po odháčkovaní  a odstránení siete podberáku spod kapra som uvidel bojovníka plnej kráse. Tak pekného koženáča som ešte nikdy neulovil.
15,50kg
Podobné ryby som videl len v zahraničných článkoch. O to bola moja radosť väčšia, že som ho zdolal na slovenskej zväzovej vode. Bol som zároveň aj smutný s toho ako bol kapor poškodený. Niektorí ľudia si vôbec nevedia vážiť takéto ryby. Kapor mal poškodený chvost a zlomenú prednú plutvu. Zrejme lovec predo mnou nevie na čo slúži podložka a na vody kde žijú veľké ryby, treba aj veľký podberák. Dúfam, že sa koženáčovy rany skoro zahoja a už nenatrafí na takého to rybára. Po vyfotografovaní  som ho šetrne pustil do vody. Par minút na to som dostal telefonát od svojho šéfa, že ostávam týždeň doma. Tak som si svoj pobyt pri vode ešte predĺžil o ďalšie tri dni. Každý deň sa mi podarilo uloviť jedného krajšieho kapra. Váha rýb sa pohybovala od 9 do 12kg. Veľmi dobre mi fungoval aj nástraha na panáčika s pop-up BROSKYŇA.
Na všetkých mojich výpravách používam jeden tip nadväzca. Skladá sa s 30 librovej stuženej šnúrky, háčiku veľkosťou číslo 6 s označením Fox Arma ssbp, silikónovej hadičky, ktorú používam miesto krúžku. Asi 3cm od háčika odstránim stužený povlak aby bol háčik pohyblivý a mohol sa lepšie zapichnúť v tlame kapra. Ďalej asi 5 cm od háčika pripevním brok alebo plastické olovo aby sa háčik po nasatí otáčal smerom dole a zapichol sa kaprovi do spodnej časti tlami. Celé to ukončím silikónovou hadičkou proti zmotaniu. Dĺžku používam približne 20 cm. Rovnátka vôbec nepoužívam. Je to jednoduchý nadväzec ktorí mi funguje roky a verím mu na 100%. Nemám dôvod ho meniť.
Prajem vám veľa úspechu pri vode a mnoho podobných zážitkov. Dúfam, že moje poznatky niekomu prídu vhod a tiež mu vyčarujú úsmev na tvári s pekného úlovku.
Za JET-FISH SLOVAKIA
Ľudovít Ludvik Janči
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved