Jar na štrkovisku
Jar na štrkovisku
Prvú tohtoročnú výpravu sme sa rozhodli s parťákom Radom stráviť na miestnom zväzovom štrkovisku. Vytipovanú lokalitu už poznáme s minulých rokov, tak sme vedeli do čoho ideme.1.6 bol plán príchodu k vode. Na túto dobu nás šokovalo chladne počasie. Teplota vzduchu sa cez deň pohybovala okolo 20 stupňov a v noci klesala až na 12 stupňov. Sychravé a daždivé počasie malo vplyv aj na tepotu vody. Pohybovala sa okolo 13 stupňov. Keď sme prišli na štrkovisko tak sme ostali nemilo prekvapení. Bol piatok a všetky naše vopred vytipovane miesta boli obsadené. Neostalo nám nič iné ako sa rozložiť kde bolo voľné. Cez víkend sa k nám pridali kamaráti Marek a Ľudo s rodinou. Prišlo nám veľmi vhod stráviť víkend pri grilovanom mäse a poháriku vínka. Plán bol nasledovný. Pondelok sa premiestnime na vybrane miesto. Ľudo k nám bude dochádzať od rana do obeda. Potom musí ísť na poobednú zmenu do práce. Aj tak sa dá skombinovať rybačka keď sa chce.
Po rozbalení vecí, nachystaní nástrah a návnad som pomocou vyvážiacej loďky vyviezol montáže. Je to veľmi dobrí pomocník na krátkodobé vychádzky ale aj dlhšie výpravy. Lodička ma vo výbave sonar, tak sa dajú veľmi jednoducho a presne umiestniť montáže. Jej chod je veľmi tichý, tak nám nikdy neruší lovne miesto. Pod háčik som zvoli nástrahu domácej výroby s príchuťou olihne. Asi za dve hodiny sa mi ozval hlásič. Swinger sa pohol smerom dolu do padáku. Vôbec som neváhal a zasekol som. Po pár výpadoch sa mi podarilo rybu naviesť do podberáka. Na podložke sa nám ukázalo krásne telo mohutného lysca. Po dôkladnom zvážení a odrátaní vážiaceho saku sa ručička váhy zastavila na 16,5 kg.
16,50kg
Perfektný začiatok výpravy. Po zdokumentovaní ryba putovala späť do vody. Víkend ďalej prebiehal v znamení menších kapríkov. Nakoniec sa aj Radovi podarilo prechýtať sa na 13 kg hranicu v podobe bruchatého lysca. V pondelok doobeda sme plný nadšenia pobalili veci a premiestnili sa na vytipovane miesto.
Na mieste sme lovili už niekoľkokrát pred tým, tak sme vedeli čo nás čaká. Dno sa tu postupne zvažuje do 2,5 m hĺbky. Asi 100m od brehu vystúpi na 1,2 m a ďalej klesne na 2 m. Vytvorí sa akýsi schod a potom zas klesne na 3,5 m hĺbku. Dno je štrkové, členité s miernymi odskokmi. Pod hranou sa nachádza jemný nános bahienka. Hrana je obrastená slávkami a preto sme museli prispôsobiť montáže k daným podmienkam. Šokové silony o priemere 0,50mm,20m dlhé boli samozrejmosťou. Tak tiež nadväzce zo stužených materialov.Nadvezce sme používali klasické s pevnými háčikmi a rovnátkami. Fluorokarbón a jemná pletenka na takéto miesta vôbec nie je vhodná. Kŕmenie som volil nasledovne. Halibut pelety+red fish pelety +boilies roznej prichute. Každy deň som zakŕmil 4 kg toho to mixu k bojke. Po každom zábere som dohodil asi 3 hrste k montáži mixu. Partykel a repkové pelety som úplne vylúčil.
Ako prvé sme chystali udice. Rado nasadil svoje tromfy, dve 24mm potápavé guľôčky korenistej príchute, vlastnej výroby a druhá voľba padla na osvedčenú kombináciu, MYSTIC+pop up SIGNAL BIELE KORENIE od firmy JET-FISH. Po vyvezení prvej udice, asi po 15 minútach mu prišiel záber. Po peknom boji zdola veľkého dvojfarebného lysca. Navážili sme mu 18,2kg.
Naša radosť bola obrovská. Ako sa hovorí ´´zmena miesta-ryba istá „ Boli sme pravý čas na správnom mieste. Po ďalšie dni sme si užívali rybačku plnú záberov, ale len od malých kapríkov. Násadové kapríky boli tak rozožraté, že ich nezastavili ani tri 24 mm boilies. Radovi sa podarilo ešte chytiť s osvedčeným MYSTICOM niekoľko kaprov a amurov od 10kg do 13 kg. Ani Ľudo neostal pozadu. Na to, že chodil na par hodín k vode sa mu podarilo chytiť 13kg amura a krásneho 10 kg lysca s veľkými šupinami.
Na tejto vode platí K-70,tak sa teším, keď sa s ním stretnem o pár rokov. Ja som začal skúšať boilie, čo najmenej zaujali násadové kapriky, skratka na čo nešli. Síce som ostal aj 24 hodín bez záberu, ale veril som tejto taktike.Chcel som skúsiť aj tohtoročnú novinku od firmy JET-FISH, boilies LEGENT-JET 1.Našil som dve potápavé JET-1,vyviezol som nástrahu a čakal. Asi do hodinky mi prišla plynula pomalá jazda. Kapor si bral neustále vlasec s cievky a mne sa ho nedarilo zastaviť. Asi po 3 minútach sa mi udica vyrovnala a bolo po rybe. Kapor sa vyrezal. Nemám rád takéto konce, ale o tom je tá kaprárina. Posilnený pekným záberom som znovu urobil to iste. Našil som JET-1 a vyviezol. Do pol noci sa už nič nedialo. Ostávali nám posledne dva dni výpravy. Večer som si všetko dôkladne nachystal. K bójke som už nekŕmil. Ráno o 4 hodine som vyviezol nástrahy, montáž som položil do jemného nánosu bahna, presne pod hranu. Prisypal som štyri hrste peliet a boilies. Vrátil som sa na breh, položil udicu do stojana a išiel dospať prebdenú noc. Je to dosť vyčerpávajúce každú noc čakať do 0.00 hodiny, stiahnuť prúty a ráno o 4 ich zas vyvážať. Z môjho pohľadu je to nepochopiteľný zákon, ktorý musím akceptovať. Asi po 45 minútach mi prišla krásna pomalá jazda. Odohralo sa presne to iste ako deň pred tým, ale s tým krajším koncom. Po 20 minútovom boji som zdolal pekného 15,7 kg šupináča. Kaprík ma veľmi potešil. Chytať také krásne ryby na zväzovej vode je neskutočný pocit. Po zavezený udice som si spokojne ľahol do lehátka. Asi za hodinku bežím k ďalšiemu záberu. Darí sa mi zdolať krásneho 14 kg lisca.JET-1 fungoval dokonale. Bola to posledná veľká ryba výpravy.
Počas ôsmich dní sme chytili veľa krásnych rýb a s toho 7 bolo  od 10 kg-do 13 kg a 4 od 14 kg –do 18,2 kg. Táto vypráva bola pre mňa veľmi úspešná. Význam K-70 sa tu veľmi osvedčil a som rád,že každý má šancu si chytiť kapitálnu rybu, bez toho aby za to platil veľké peniaze na súkromných revíroch alebo musel vycestovať do zahraničia.
Prajem vám mnoho úspechov pri vode a veľa krásnych zážitkov.
S pozdravom:
ĽUDVIK
JET-FISH-TEAM-SLOVAKIA
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved