Hľadanie kaprov
Hľadanie kaprov
Už pred poslednou výpravou som vedel, že počas nej budem loviť z člna a kapry vyhľadávať na rôznych miestach a častiach jazera. Na takýto lov sa treba dôkladne pripraviť a prispôsobiť značnú časť vybavenia. V čase keď som začal loviť, voda v jazere bola ešte pomerne chladná, pretrvávalo chladné a daždivé počasie. Na túto výpravu som si vyčlenil dva až tri týždne. Všetko sa malo odvíjať od skorého nájdenia úseku kde sa budú zdržiavať a kŕmiť kapry. Prvé miesto na lov som si vybral na dlhom špici, ktorý rozdeľoval dve veľké zátoky. Prvé dni som vôbec nespozoroval kapry. Začali sa neresiť len plotice a červenky, ktoré sa húfne premávali okolo môjho člna. Smerovali do blízkeho rákosia kde sa na niekoľko dni oddali neresu. Stratili úplne plachosť čo využívali nenásytné sumce pre ktorých sa stali ľahkou korisťou a pochutnávali si na nich . Jeden deň keď som už prestával veriť, že sa kapry v blízkom čase objavia v tejto zátoke dosiahol som záber. Bol to 13-kilový šupináč, ktorých je na tomto jazere minimum.
13,00kg
O dve hodiny ma prekvapil druhý záber, ale zhliadnuť súpera sa mi nepodarilo. Tohto kapra som krátko po zábere stratil. Nasledujúce dva dni som sa záberu nedočkal, tak som zmenil miesto. Ráno na úsvite som sa presunul s člnmi do vzdialenej zátoky na rozhraní rezervácie. Plytká voda s rozrastajúcou sa vegetáciou sa tu striedala s hlbšou vodou. Po celodňovom love a pozorovaní okolia sa mi nepodarilo dosiahnuť záber a ani spozorovať kapra. Viac sa preto do týchto miest nevraciam. Pre niekoho sa možno zdá, že nemám trpezlivosť a rýchlo mením miesta lovu, ale to je zámer mojich plánov. Viem, že ak nájdem miesta kde sa kapri zdržujú, tak záber dosiahnem do niekoľkých hodín aj bez predošlého kŕmenia. Celý môj lov spočíval z minimálneho kŕmenia a atraktívnej nástrahy. Bolilies na kŕmenie som zalieval s LIVER BOOSTROM príchuti zhodujúcej sa s príchuťou boiliesu ako nástraha. V mojom prípade to bol BIOSQUID. Pre množstvo rozvíjajúcej sa hustej vodnej vegetácii, ktorá zasahovala do všetkých mojich lovných miest som zvolil nástrahu na všetky moje montáže samostatný pop-up a pop-up s boiliesom.  V minulosti som nepreferoval lov na pop-up a aj v trávach som lovil na ťažký boilies. Na tejto výprave som urobil veľkú zmenu a jej značnú časť som odchytal na pop-up.

Nasledujúce dni som začal loviť v ďalšej zátoke. Už pri presune a vstupe do nej ma potešila vyššia teplota vody ako na ostatných častiach jazera. Zátoka bola obklopená vysokými stromami a bola chránená pred chladným vetrom, ktorý by mohol ochladzovať pomaly sa ohrievajúcu sa vodu. Predpokladal som ,že väčšie množstvo kaprov by sa mohlo zdržiavať práve v týchto miestach. Loviť som začal po okrajoch zátoky v blízkosti brehov. Nástrahy som pokladal priamo do tráv, čoho som sa vôbec neobával, veď pop-upky sa určite vznášali tesne nad ňou. Už tri hodiny po zavezení nástrah končí môj krátky oddych po dlhom presune na člnoch silný záber. Záber som dosiahol z blízkeho miesta kde končilo rákosie a začínala tráva. O túto rybu som došiel a vôbec som nepocítil kontakt s ňou. Dostal som sa len od prekážky k prekážke kam si to ryba rovno namierila a oslobodila sa. Druhé ráno ihneď po zavezení nástrahy sa roztočí cievka jedného z mojich navijakov. Je to určite záber, ale po chvíli rybu strácam kuriózny spôsobom. Silná ryba si to namierila rovno k jedinému člnu na vode vzdialeného približne 150 metrov z ktorého lovil šťuky starý pán, ktorý ostal prekvapený keď som prišiel s člnom až k nemu a začal odmotávať šnúru z jeho motora. Kapor sa vybral rovno tým smerom a v plytkej vode zachytil ponorený motor a vyslobodil sa. Mne ostal len pohľad na vyrovnaný háčik a prekvapeného starého pána.

Ďalší deň okolo obeda idem na obhliadku blízkej zátoky. Hľadám život vo forme neresiacich sa kaprov, ale našiel som len mŕtve telo veľkého kapra, akého veľkosť by som prijal na mojej udici. O kúsok ďalej je zase mŕtva labuť na hniezde, určite obetavá matka. Viac sa na tieto miesta nevraciam a považujem ju za nešťastnú. Po návrate k prútom sa mi jeden nepozdáva. Vlasec je veľmi vyšponovaný a predpokladám, že by tam mohol byť kapor, ktorý zabral počas mojej neprítomnosti. Hneď som nasadol späť do člna a vybral som sa v smere vlasca. Mal som šťastie, vlasec bol na dvoch miestach zakliesnený v prekážkach, ale na konci ma čakal oddýchnutý kapor, ktorý po vyslobodení z prekážok predviedol dva rýchle výpady. Po chvíli bol už v podberáku, mal tučné brucho a vážil 18,00kg.

18,00kg
Nasledujúci deň kotvím o kus ďalej napriek tomu, že na poslednom mieste som dosiahol zábery. V miestach kam som sa presunul som spozoroval v rákosi množstvo kaprov čakajúcich na neres.  Počas celého dňa lovu na novom mieste som nedosiahol záber. Až podvečer krátko pred ukončením lovu, keď už stojím nad prútmi dosahujem záber, nasadám do člna a zdolávam kapra. Počas zdolávania si uvedomujem, že ako málo chýbalo a záber by neprišiel ak by som o niečo skôr siahol na prút a vytiahol ho. Počas zdolávania počujem zvuk hlásiča a ihneď kontrolujem kam smeruje vlasec a či si záber nespôsobujem sám, namotávaním vlasca na vrtuľu motora. Zisťujem ,že všetko je v poriadku a je to naozaj záber. Po zdolaní kapra sa rýchlo vraciam späť a zdolaného kapra prekladám do vážiaceho saku , beriem druhý prút a opäť zdolávam. Kapor ma čakal v rákosi odkiaľ som ho po chvíli vytiahol a podobral. Prvý vážil 16,20kg a druhý 22,30kg. Ďalšie dni sa vraciam na toto miesto. Nočný lov z člna je na tomto jazere zakázaný. Denne som dosiahol dva až šesť záberov čo som považoval za úspech, veď som lovil len 14 hodín denne. Do konca mojej výpravy zostávalo už len päť dní, počas ktorých som chcel loviť už len v týchto miestach. Prvé tri dni z poslednej etapy výpravy som ulovil 11 tučných matiek od 16,20 do 22,50kg. Všadeprítomné rákosie na okolí mi sťažovalo zdolávanie kaprov. Kapry neraz zatiahli po zábere až niekoľko metrov do neho. Pri ich zdolávaní mi nezostávalo nič iné, len sa vyzliecť do hola, skočiť medzi rákosie a zdolávať kapry rukami.  Predposledný deň vystriedali ikernačky, chudý mliečňaci z ktorých pri fotení tiekol mlieč. Najťažší z nich vážil 15,00kg. Posledný deň mojej výpravy som sa záberu už nedočkal, čo nebola určite náhoda. Niečo za tým bolo. Kapry počas noci zmenili svoje stanovisko. O niekoľko hodín neskôr som spozoroval vo vzdialenom rákosi neresiace sa kapry a to bol koniec výpravy a čas na môj návrat domov.
Peter ŠIMONIČ   JET FISH SLOVAKIA
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved