WORLD CARP CLASSIC 2010
WORLD CARP CLASSIC 2010
V dňoch 5-11 septembra sa konali najprestížnejšie preteky na svete v love kapra. Preteky sa konali vo Francúzsku na jazere Madine. Osobne som sa ich zúčastnil už po štvrtý krát, môj teamový kolega  Andrej Barát mal premiéru. K jazeru sme pricestovali tradične v sobotu ráno. Samotné preteky začínajú až v pondelok o 15.00. Počas víkendu prebiehala registrácia člnov a kontrola záchranného balíčka/lano, vesta, píšťalka, trúba, chemické svetlo, vedro na vodu/ ďalej registrácia štartujúcich teamov a losovanie poradového čísla na nedeľné večerné losovanie lovných miest v sektoroch. Nedeľu sme si spestrili Gladiátorskými hrami, ktoré sme vyhrali.
Zvyšný čas počas víkendu sme trávili v kempe s kamarátmi pri nekonečných rozhovoroch o kaproch, výpravách pri grile a pivečku. Nedočkavo sme očakávali nedeľné večerné losovanie a jeho výsledok. Počas losovania sme dúfali, že nejaké to lepšie lovné miesto zvýši aj pre nás a podarí sa mi ho vytiahnuť. Na pódium sme vystúpili ďaleko za polovicou štartujúcich a prial som si vylosovať aspoň želaný sektor. Na týchto pretekoch veľmi záleží na vylosovanom mieste. Na jazere sa nachádzajú miesta a sektory v ktorých sa pravidelne nachytajú kapry a sektory v ktorých sa uloví kapor len sporadicky. Vylosoval som sektor PESCALIS č.7. Miesto som ihneď bral a nepripúšťal som opravné losovanie na ktoré má právo každý team. Zo sektorom sme boli spokojný. V tomto sektore sa v minulosti nachytalo množstvo kaprov, číslo som v tom momente neriešil. Sektor sa nachádza na rozsiahlom ostrove, ktorého jednu polovicu pokrýva les a druhú lúka. Naše miesto č.7 bolo prvým v lese. V pondelok ráno sme sa presunuli do blízkeho prístavu, odkiaľ nás so všetkými vecami previezli organizátori veľkým člnom priamo na lovné miesto. Tu sme rozložili svoje veci potrebné na lov čo nám netrvalo dlho.
Do štartu pretekov sme si dohadovali rozmiestnenie bóji a organizáciu prípadného záberu a zdolávania ryby. Všetko muselo klapať.  Nasadanie do člnu z vysokého bahnitého brehu, obliekanie povinnej plávacej vesty bez ktorej vstup na vodu s člnom bol zakázaný a hrozila diskvalifikácia atď. Každá strata kapra, alebo premárnený záber by nás mohol nakoniec mrzieť.
V pondelok o 15.00 zazneli dva výstrely, ktoré zahájili preteky. Vyrazili sme s člnom na vodu nájsť si lovné miesta a uchmatnúť si čo najviac priestoru pre lov. O dve hodiny sme už spokojne sedeli po nájdení lovných miest, zakŕmení a zavezení montáži. Priali sme si skorý záber.
Druhý deň pretekov neprevážame, všetko ponechávame tak ako je a ani neprikrmujeme.
Ráno v tretí deň pretekov sme stále bez záberu. Okolo obeda prevážame a prikrmujeme. Je bezvetrie a hľadám nové miesto na pokladanie montáži v okolí bójky. V širokom okolí pokrýva dno bahno až na niekoľko malých miest s tvrdým podkladom. Do týchto miest montáž aj pokladám. Po prevezení si už len želáme záber. O 14.00 aj nastal. Jemne padá dážď a v diaľke sa objavila dúha. Rozhodol som sa ju odfotiť a v momente keď som mal v hľadáčiku fotoaparátu stojan s prútmi a v pozadí dúhu, ozval sa môj hlásič. Len jedno pípnutie. V momente bleskovo nasadám do člna a bleskovo smerujem proti rybe. V tom momente som ešte nevedel usúdiť čo sa nachádza na háčiku. Smerujem k bójke a sledujem ako sa hýbe. Vlasec je zamotaný do nej, rybu necítim na prúte. V rýchlosti jednou rukou rozdeľujem vlasec od bójky. Potom už pociťujem ťah ryby, ktorá smeruje pod čln. Chvíľu sa preťahujeme. Raz ona ťahá dole, raz ja ju hore k člnu. Nakoniec sa mi ju darí dostať na hladinu do blízkosti podberáku. V tom momente vidím jej telo ako sa položí na hladinu a podarí sa mi ju podobrať. Je to krásny lysec a obrovský.
21,60kg
Prežívam chvíle radosti ale rýchlo pokladám montáž znova na to isté miesto a prikrmujem peletamy a boiliesom. Rýchlo sa vraciam k brehu podeliť sa o radosť s Andrejom a Jardom, ktorý bol páve u nás na návšteve. Volám rozhodcov na zváženie úlovku s ktorými chodí aj fotograf a kameraman. V okolí sa chytilo niekoľko kaprov, ktoré dokumentujú, tak im dlhšie trvá kým prídu k nám. O dve hodiny po prvom zábere nasleduje ďalšie pípnutie toho istého hlásiča. Opäť nasleduje ten istý scenár. Nasadám do člna s prútom a smerujem k rybe. Tohto kapra som zdolal asi po desať minútovom súboji.  Tiež vyzerá pekne. Lysec je podobný tomu prvému.
19,90kg
Na brehu odkladáme kapra do saku podobne ako prvého a čakáme stále na rozhodcov. O chvíľu už prichádzajú a som netrpezlivý na výsledok váženia kaprov. Prvý lysec váži 21,60 kg a druhý taktiež lysec váži 19,90 kg. Po fotografovaní ich púšťame späť do jazera čo sníma aj kameraman. Večer o 20.45 pípne ten istý  hlásič potretí raz. Len jedno pípnutie a v momente chytám prút, nasadám do člna a smerujem  za rybou. V blízkosti bójky zdolávam silného lysca. Aj tento tretí lysec zabral na boilies s priemerom 24 mm zo zmesi BIOSQUID+A.C.OLIHEŇ+exkluzívna esencia oliheň. Opäť volám rozhodcov. Tento raz boli rýchlejší. Kaprovi navážili 16,20 kg.
16,20kg
Dúfali sme, že niečo podobné bude pokračovať čo  najdlhšie, ale nestalo sa. Do konca pretekov sme nezaznamenali už žiaden záber.
Váha týchto troch krásnych kaprov nám stačila len na štvrté miesto v sektore a celkové 15.miesto. Náš sektor bol silný na počet ulovených kaprov. Najväčší počet kaprov a najťažšie sa ulovili práve v ňom. V ostatných sektoroch by nám naše úlovky zabezpečili sektorové víťazstvo.
Peter ŠIMONIČ

  

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved