Výpravy bez kaprov
Výpravy bez kaprov
Kaprárina je aj o tom, že na dlho plánovanú výpravu na ktorú sa tešíme, pripravujeme a očakávame pekné úlovky budeme neradi spomínať. Každý kaprár by určite rád prišiel domov s množstvom krásnych fotografií svojich úlovkov. Niekedy to ale môžu byť len obrázky okolitej prírody, scenérií atď. Príčinou neúspechu môže byť viac. Môže to byť nesprávny výber lovného miesta, nevhodná nástraha, zlá technika, taktika lovu alebo len málo šťastia.
Tak ako som prežil mnoho úspešných výprav, tak som ich prežil aj mnoho neúspešných. Dôvodov a príčin na to je určite viac. Prvú veľkú kaprársku prehru som pocítil na jednej z mojich prvých výprav. Po dvanástich dňoch bez jediného záberu som, ale odchádzal bohatší o množstvo poznatkov, ktoré som do budúcna potreboval. Lovil som na veľkom štrkovisku, na miestach kde boli v minulosti ulovené kapry 22kg,24kg,27kg a 30kg. Sedel som na mieste, z ktorého bola možnosť loviť v rôznych hĺbkach i v blízkosti ostrova. Miesto bolo považované za jedno z najlepších na jazere. Prechytávali sme rôzne hĺbky a kaprom sme ponúkali kvalitné nástrahy. Počasie bolo ideálne, termín pred i po splne. Uskutočnená výprava práve v tomto čase mala byť, zárukou úspechu. Ja a ďalší skúsený rybári loviaci na jazere sme nezdolali ani jedného kapríka. Dôvod?...
Najdlhší čas bez záberu som prežil 21 dní. Lovil som vo veľkej zátoke opísanej rôznymi historkami a faktami o zdolaných gigantoch. V minulosti sa v nej ulovil obrovský kapor s váhou nad 30 kg. Zátoka je počas každej jari obsadzovaná známymi kaprármi z celej Európy. V tú jar sa počas mesiacov apríl a máj v nej neulovil ani jeden kapor. Počas mojej výpravy sa isté množstvo kaprov objavilo v zátoke a pod lesom na krátky neres. Kaprov som mal možnosť pozorovať niekoľko dní po sebe.
Tak rozsiahli neres a na tak veľkej ploche som videl po prvý krát. Dokonca som sa pohyboval medzi kaprami a dotýkal som sa ich. Stav vody v priehrade bol na maxime. Voda bola rozliata do okolitých lesov, kde sa kapry zdržovali. Zatopené stromy, kríky, šachor a tráva im ponúkali ideálne podmienky na neres.  Niekoľko dní som sa snažil loviť z člna v ich tesnej blízkosti. Nástrahy som im pokladal doslova pred ústa, ale neúspešne. Po troch dňoch môjho pozorovania neres skončil a kapry odplávali do neznáma. Zátoka ostala prázdna, tráva pováľaná a posiata ikrami. Iba veľké liene sa zdržovali pri vstupe do zátoky. Záber som nedosiahol...
Na inom jazere som za podobných podmienok ulovil viac kaprov za deň. Nástrahy som pokladal tesne vedľa neresiacich sa kaprov. Boli tak zaujatý svojou činnosťou, že si ma vôbec nevšímali a nenechali sa vyrušiť mojou blízkou prítomnosťou.
V ich tesnej blízkosti som zakrmoval, zdolával ,fotil. Samozrejme, že som rešpektoval ich činnosť a nezneužíval som ich dôveru a stratenú plachosť. Skrátka na jednej vode platí to, čo na druhej je nedosiahnuteľné.
Po desiatich dňoch som sa vrátil opäť na trojtýždňovú výpravu k veľkej priehrade a pokúsiť sa pokoriť túto tajomnú vodu. To sa mi aj podarilo. Počas prvého týždňa som ulovil troch kaprov nad 20 kg. Zvyšných štrnásť dní  som kapra ani neulovil ani nezahliadol, čo nie je neobvyklé na tejto priehrade. O tri mesiace som sa zase vrátil na obrovskú priehradu. Moja výprava trvala dvadsaťjeden dní a opäť bez uloveného kapra. Podarilo sa mi nechcene uloviť pár krásnych lieňov. V mojej blízkosti lovili kaprári z Holandska. Počas prvej noci zdolali veľkého kapra. Od tej chvíle už nezaznamenali záber ďalších desať dní. Dôvod?...
Nedávno som prežil jedenásť dní bez záberu. Lovil som na miestach z ktorých som v minulosti ulovil viac kaprov. Podmienky a počasie boli rovnaké ako počas úspešných výprav ale tentoraz neboli naklonené na moju stranu. Počas každej noci som pre zmenu zdolával veľké plotice neresiace sa na plytčinách. Brali na boilies s priemerom 24mm. Po čase brali už aj bez kŕmenia a na jediný nastražený boilies. Do poslednej chvíli som dôveroval všetkému čo robím a tak isto mojím nástrahám, no záberu som sa nedočkal. Oproti sediaci kamarát ulovil kapry do 19kg. Lovili sme na rovnaký boilies, v rovnakých hĺbkach. Ďalší kamarát o niekoľko desiatok metrov ďalej za rovnakých podmienok taktiež zdolával veľké kapry.
Kaprárske výpravy sú nevyspytateľné. Raz sú úspešné, inokedy neúspešné. Na úspech neexistuje žiadny recept. Ani vyhlásené zahraničné revíry nezaručujú množstvo úlovkov. Ani spln, ani silný vietor, ani zaručené predpovede. Na jednom úseku kapry neberú a o niekoľko desiatok metrov je situácia iná, šťastná a plná záberov. Kaprárina nemá logiku a ani zaručené recepty na úspech.  
Jednoducho to tak je..
V krátkosti som vám chcel priblížiť nekonečne dlhé chvíle bez záberu. Práve takéto výpravy ma provokujú k skorému návratu k vode a zažiť pravý opak.
                                                                         
Peter ŠIMONIČ
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved