Predčasný návrat II.časť
Predčasný návrat II.časť
Začiatok druhej polovice výpravy ma potešil zatiaľ len v jednom smere. Zábery mi začali prichádzať aj z nových kŕmnych miest a z hlbšej vody a to zo štyroch metrov. Stále to boli kapry s nižšou hmotnosťou. Počas celej nedele som neprekročil váhu zdolaných kaprov nad 11 kg. V pondelok tesne po pol noci ma zobudil po krátkom spánku malý osem kilový šupináč. Bezveterná noc sa premenila na veterné ráno. Tesne pred svitaním zdolávam dvoch kaprov v priebehu dvadsiatich minút. Väčší z nich mal 12 kg. V priebehu dňa som zdolal dvadsaťjeden kaprov. Väčšina z nich mi zabrala na boilies BIOCRAB+A.C.BIOCRAB z okraja plytčiny v dvoj metrovej hĺbke. V podvečer som zdolával silného kapra, ktorému som počas súboja tipoval viac kíl ako nakoniec mal. Po podobratí kapra do podberáku som sa zamýšľal ako môže také telo vyvinúť tak obrovskú silu a navážil som mu len 11kg. Okamih po tom čo som kapra pustil späť do vody pípne hlásič. Unavený z predošlých záberov a zničený nedostatkom spánku pomaly pristupujem k prútom a jeden z nich zasekávam. Na jeho konci cítim rybu, ale nehodnotím ju ako niečo výnimočné. Zdolávam ju z brehu a bez problémov som ju pritiahol ponad prekážky vo vode až k zlomu  v blízkosti brehu. Po chvíli pociťujem, že som rybu pretiahol aj cez tento kritický zlom. Pomaly ju priťahujem  k brehu do plytkej a zakalenej vody. Snažím sa ju zdolať bez podberáku čo sa mi aj podarilo. Keď kapor ležal na boku, vošiel som do vody s úmyslom vypnúť mu háčik a pustiť ho späť. Stále som nevidel jeho celé telo. Pri vyháčkovaní ma očarila kaprova veľká tlama a začal som si predstavovať jeho celkovú veľkosť. Predsa v rýchlosti beriem podberák a kapra narýchlo podoberám. Začal som sa obávať, že by mi mohol uniknúť. V podberáku si ho prevraciam a odhadujem jeho hmotnosť. V duchu si hovorím, že by mohol mať do dvadsať kilogramov, ale nahlas vyslovím ,,to ja taká pätnástka,,
Z množstva ulovených kaprov ktoré sa mi premleli pred očami za tieto dni a únavy strácam aj zdravý úsudok. Všetky kapry sa mi zdajú malé. Z podberáku ho presúvam na vážiacu podložku a s netrpezlivosťou očakávam aké čísla sa objavia na váhe. Ručička na váhe sa ustálila, v momente odpočítavam váhu podložky a kričím to číslo na celú Radutu. Krásny, zdravý šupináč vážil 23,20kg a meral 99cm.
V tom momente mi urobil strašnú radosť a vlial mi nové sily do ďalších dní. Zabral na jednu z posledných guličiek boilies BIOCRAB+A.C.BIOCRAB, ktoré sa mi už míňali. Už niekoľko dní som si kŕmil miesto oproti cez zátoku na špici, no napriek tomu som tam nelovil. Bola to hrana v blízkosti brehu a ostro klesala zo štyroch na šesť metrov. Zakrmoval som boiliesom BIOENZYM+A.C.LOSOS. Ráno som na toto miesto položil montáž a tesne po obede stadiaľ nasledoval prvý záber. Síce len 11 kg šupi, ale potešil ma. Zdolával som ho z člnu a tak ihneď po jeho zdolaní pokladám montáž na miesto a vraciam sa k brehu. O dve hodiny z toho istého miesta priťahujem kapra, dlhého 103cm a vážiaceho 19,40kg. Do večera som zdolal ešte jedenásť kaprov z najúspešnejšieho miesta na okraji plytčiny a minul sa mi aj boilies BIOCRAB. Kontrolujem množstvo boilies a rozhodujem s akým druhom budem pokračovať v love. Najviac je boiliesu  BIOENZYM a tak začínam na plytčine kŕmiť s ním. Robím aj ďalšiu zmenu. Na okraj plytčiny vozím už len jednu montáž, čím sa snažím zachovať väčší kľud na lovnom mieste a tým nalákať väčšie kapry. Už chvíľu po zavezení mám záber, ale kapra strácam v blízkych zatopených stromoch. V stredu po polnoci si dávam oddych. Prúty po záberoch už neprevážam. Od druhej do rána ôsmej nerušene spím. Prebudil ma až ostrí slnečný svit. Po raňajkách však opäť nedočkavo zavážam a dúfam, že aktivita kaprov bude pokračovať. Miestny pastier kôz a môj priateľ Costel sa dnes na mňa nahneval. Kŕmil som šunkou jeho psov a to mi tak skoro asi neodpustí. Pred obedom som zdolal aj za asistencie Costela 16-kilového šupiho.
Pri jeho fotení sa ma snažil presvedčiť, že bude dobrí na pekáči. Samozrejme, že som kapra pustil späť do vody a bezpečne odplával. Z toho istého miesta sa mi podarilo zdolať do večera ešte troch väčších kaprov 13kg..15,50kg..12kg..19,50kg a práve tohto kapra som ulovil už druhý raz z toho istého miesta v pribehu piatich dní.
Tu v Rumunsku stále pretrváva tropické letné počasie. Momentálne tu je najteplejšie v Európe.
Po jednej hodine v noci sa mi rozozvučal ľavý hlásič. Jeho ostrý zvuk vyplašil pelikány, ktoré práve  plávali v blízkosti mojich prútov. Tieto krásne vtáky sem občas zavítajú z blízkej dunajskej delty kde majú najväčšie hniezdiská v Európe. Po krátkom súboji cítim ako oslabol ťah ryby. Podľa všetkého strácam rybu, ale ešte neviem akým spôsobom. Až keď pritiahnem montáž k brehu, tak zisťujem pravú príčinu straty ryby. Bol to narovnaný háčik. Počas tejto výpravy sa mi to prihodilo už viac krát a tak zanevieram na mnou používaný háčik. Začínam požívať a loviť na háčik FOX XS 2. Zhotovujem si nový nadväzec, ktorý hneď zavážam. Po zavezení líham do posteli a snažím sa rýchlo zaspať. Prajem si pospať aspoň do východu slnka. To sa mi aj splnilo a potešil som sa, že si kapry dali aspoň na chvíľu oddych, veď dvojtýždňový deficit spánku sa prejavoval už aj na psychike. Strácal som už aj radosť zo záberov, ale vždy po krátkom spánku som opäť plný energie čakal na to zázračné pípnutie hlásiča. Slnko je len kúsok nad obzorom a ja v krátkom čase po sebe zdolávam dvoch dlhých kaprov 13kg a 17kg. Prvý z nich zabral na boilies BISQUID+A.C.OLIHEŇ.  Druhý na BIOENZYM+A.C.LOSOS z miesta pod brehom. Z tohto miesta prichádzalo menej záberov ale od ťažších rýb. Presne na poludnie som ulovil z toho miesta ešte 14kg kapra a následne o dve hodiny 16 kg šupiho tak ako drvivú väčšinu mojich ulovených kaprov. Večer už myslím na ranné balenie. To som ešte netušil, že poslednú noc si užijem zdolávanie silných kaprov. Po polnoci som  zdolal kapra 19,40kg s dĺžkou 103cm.
Zabral na mieste pod brehom. Kapra som si prehliadal na podložke a nasledoval ďalší záber z okraja plytčiny. Na BIOSQUID zabral 15,10kg pomerne krátky kapor. Sú štyri hodiny ráno a po krátkom spánku zdolávam opäť z plytčiny bojovného šupiho s váhou 18,20kg a dĺžkou 97cm. Hodinu po osemnástke a krátko po zábere z plytčiny vypínam rybu. Montáž už nezavážam a začínam si pripravovať raňajky s mojím neodmysliteľným zeleným čajom s mätou. Popri tom už spomínam na krásne momenty výpravy a vypnutého kapra považujem za posledného tejto výpravy. V tom pípne hlásič a swinger klesá, hovorím si nahlas ,,padák,,. Zasekávam a po niekoľkých otočeniach navijakom pociťujem ťah ryby ktorá smeruje do prava. Po krátkom čase som kapra pritiahol do plytkej vody k brehu. Silný bojovník dáva vyniknúť skvelým prútom a po dvoch dlhých výpadoch sa ocitá v podberáku. Dlhý 105 cm kapor a vážiaci 21,50kg.
21,50kg-105cm

Zabral z miesta, ktoré na začiatku výpravy  vôbec neprinášalo zábery. Nakoniec sa stalo najúspešnejším, veď najťažšie ryby som zdolal práve odtiaľ. Počas fotenia prichádza záber na posledný prút a tým sa končí aj táto fantastická výprava. Ukončil ju kaprík vážiaci rovných 13kg. Celkový počet mnou zdolaných kaprov sa zastavil na čísle 153. Behom štrnástich dní som toho veľa nenaspal, ale všetka tá námaha stála za to. Dve krásne ryby nad dvadsať kilogramov a 21 kaprov nad 15 kg boli určite odmenou pre mňa. Kaprom som doprial aj kŕmenia. Skŕmil som 75 kg boilies a 20 kg peliet. Po balení si dávam posledný kúpeľ vo vode Raduty  a presúvam sa do hotela. Tu stretávam výborného talianskeho kaprára Massima Mantovaniho a vymieňame si zopár poznatkov o situácii na priehrade. Ja som končil a on začínal s lovom. Poprial som mu veľa šťastia pri love a rozlúčil som sa s ním ako aj s Robertom Radutom . DRUM BUM RADUTA.            

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved