Predčasný návrat I.časť
Predčasný návrat I.časť

Po poslednej výprave na Radutu v roku 2006 som si povedal, že sa tam vrátim najskôr až o päť rokov. Nedodržal som svoj sľub a v jeden aprílový deň som sa rozhodol. V máji vyrazím na dvojtýždňovú výpravu. V priebehu týždňa som si vybavil všetko potrebné k neplánovanej výprave. Taktiež sa potvrdili všetky moje požiadavky k správcom priehrady. Čas k odchodu som si krátil prípravou novej výbavy a výrobou bolies. Po dlhých rokoch som pristúpil k obmene prútov, navijakov a echolotu. Prúty som si vybral JET FISH SPECIALIST, ktoré sa mi páčili už dávnejšie. Kolegovia aj za ich pomoci zdolali desiatky krásnych kaprov, tak som ani na chvíľu nezapochyboval s výberom. Od echolotu som očakával farebnú obrazovku a GPS. Moje požiadavky v mnohom predbehol LOWRANCE HDS 5 pre ktorý som sa bez váhania rozhodol. Boilies som vyrobil v predstihu aby dôkladne preschol. Vyrobil som moje obľúbené kombinácie BIOSQUID-OLIHEŇ, BIOENZYM-LOSOS+LIQUID LIVER+EO GREP a BIOCRAB-BIOCRAB V posledných rokoch lovím na maximálne tvrdý boilies ktorý vôbec neuskladňujem do mrazáku ale ponechávam ho po celý čas na vzduchu.

V deň odchodu kontrolujem najdôležitejšie časti výbavy, nakladám všetko potrebné a večer vyrážam na dlhú cestu. Na druhý deň po osemnástich hodinách som pri priehrade. Po rýchlom zvítaní s rumunskými priateľmi sa presúvam na miesto lovu. Pomaly obchádzam väčšiu časť priehrady a spomínam na staré zážitky. Je už večer a s prípravou vecí k lovu sa neponáhľam. V pohode večeriam a pritom premýšľam na ktorých miestach budem loviť. Po večery začínam s prípravou prútov a montáži. Po ich zostrojení, už za tmy zavážam aspoň jeden prút pod najbližší breh. Plánoval som začať loviť až ráno, ale nevydržal som nečinne ležať. V noci ma budí signalizátor a dlhšie mi trvá pokiaľ sa zorientujem a pochopím že som už na rybách. V predošlých dňoch som toho veľa nenaspal a tak v polospánku zdolávam prvú rybu. Je to desať kilový amur. Dúfam, že ich neulovím viac ako kaprov, lebo v priehrade sa ich nachádza nespočetné množstvo.Ráno dokončujem všetko potrebné k lovu a budujem tábor na ďalších štrnásť dní. Natáčam bivaky tak aby vrhali čo najviac tieňu. V okolí sa nenachádza žiadny strom a predpovedajú neustále jasno a teploty nad  tridsať stupňov. Okolo obeda mám už všetko pripravené, prúty zavezené a v napätí očakávam čo sa bude diať. Predpokladám, že väčšina kaprov sa bude sústreďovať v okolí vzdialenej a rozľahlej plytčiny, ktorá im poskytuje množstvo potravy. Moje kŕmne miesta som vytvoril práve na nej. Päť hodín po zavezení už zdolávam z metrovej hĺbky prvého kapra s hmotnosťou 16 kg. Do konca dňa zdolávam z týchto miest ešte štyroch kaprov. Všetky zabrali na BIOSQUID+A.C.OLIHEŇ. Do štvrtej hodiny rána zdolávam ešte troch menších kaprov do deviatich kíl.
Zvyšok dňa sa snažím dospávať prejavenú únavu, čo sa mi čiastočne aj darí. Zábery ustali, čomu som sa na chvíľu aj potešil. Prvý záber od skorých ranných hodín prichádza až večer o desiatej. Je to desaťkiláč a o pätnásť minút na to strácam kapra. Zamieril rovno do blízkych stromov. Viem, že ak budú prichádzať zábery z týchto miest zopár kaprov ešte stratím, kým zistím ktorým smerom sa vydávajú po záberoch.
Po polnoci zdolávam 11 kg kapra z ďalšieho miesta kde lovím na BIOCRABA. Od tejto chvíli do konca dňa som ulovil devätnásť kaprov. Najväčší z nich vážil krásny a ojedinelý lysec na priehrade 17,80 kg a meral 92 cm. Zabral na BIOENZYM+A.C.LOSOS 24mm.
Podvečer sa schyľovalo k búrke, ale prešla iba okrajom a noc bola opäť jasná.
Krátko po polnoci zdolávam silnú rybu a vychutnávam si nový prút. Myslím, že v niektorých momentoch presahujem hranice jeho možností, ale potvrdzuje moje predpoklady o tom, že si môžem dovoliť tvrdé zdolávanie pri brehu a ovládať rybu pri jej výpadoch. Pritom je to tenký a pomerne mäkký prút. Po krásnom súboji podoberám šupiho s váhou 17,10 kg a 100 cm. Tipoval som mu viac, ale bola to silná bojovná ryba s veľkým chvostom. Zabral na BIOENZYM+A.C.LOSOS. Do tohto boilies pridávam aj EO grep.
Prút už nezavážam, tak isto ako ďalšie dva po záberoch od menších kaprov. Je pol štvrtej a líham si s prianím aspoň niekoľko hodinového spánku. Darí sa mi to na štyri hodiny. Ráno o pol ôsmej zdolávam malého kapra s posledným prútom, ktorý mám zavezený. V pohode raňajkujem pri nezavezených prútoch. Postupne naväzujem nové nadväzce  a opäť zavážam. Mením ich každý deň. Hlavne kvôli háčikom. Po viacerých zdolaných rybách strácajú svoj originálny tvar a svoju ostrosť. Bojovné ryby a dlhé súboje ich poznačujú.Dve hodiny po zavezení zdolávam rybu, ale zamierila si to k stromom. Nedokázal som ju podržať, zastaviť a prinútiť plávať smerom ktorým som chcel ja. Tentoraz bola silnejšia ako ja a stratil som s ňou kontakt . Vypla sa mi po vplávaní do stromov. Do polnoci sa mi podarilo zdolať ešte jedenásť kaprov. Naj z nich bol ulovený na boilies BIOSQUID+A.C.OLIHEŇ a vážil 15,60 kg. V noci sa spustil silný vietor a opäť sa blížila búrka. Všade na okolí šľahali blesky a hrmelo, ale priehradu to zase minulo.
Ráno ostalo chladno a počas dňa teplota neprekročila 13 C. Fúkal silný východný vietor, ale ani táto zmena nepribrzdila kapry v ich aktivite. Počas dňa som dosiahol dvanásť záberov. Z toho som jedného kapra vypol pri brehu. Najväčšiu váhu z nich dosiahol šupináč a to 16 kg. Únava je podvečer už silnejšia ako chuť loviť a tak večer o desiatej sťahujem prúty a celú noc nelovím. Neustály kolobeh zavážania, zdolávania a následného fotografovania veľmi unavuje. Budím sa až ráno o pol ôsmej. Zavážam oddýchnutý s chuťou opäť loviť aj keď viem že únava sa čoskoro vráti. Tento deň zdolávam menej kaprov ale zato všetky nad desať kilogramov. Šupi s váhou 17,00 kg bol najťažší a zabral na boilies BIOENZYM+A.C.LOSOS.

V noci počas búrky som mal možnosť opäť oddychovať. Prvý zaber nového dňa prišiel až o piatej hodine. Bol to menší kapor. Nápor menších kaprov počas prvých dní výpravy ustal a nasledovali zábery od väčších jedincov. Tento deň som okrem ostatných zdolal dvoch kaprov tesne pod 15 kg a ďalších dvoch s hmotnosťou 16 kg a 18 kg.  Opäť sa teploty vyšplhali nad 30 C a vietor ustal .

Je sobota a končí prvá polovica výpravy. Počas raňajok som zdolal šupiho s hmotnosťou 16,50 kg. Zabral z metrovej hĺbky na boilies BIOCRAB+A.C.BIOCRAB. Popoludní zdolávam z člna veľmi  bojovného kapra s váhou  19,60 kg a dĺžkou 102 cm. Zabral z toho istého miesta ako predošlé väčšie ryby. Počas prvých dní som zavážal tri prúty na malí priestor v rozmedzí asi pätnástich metrov. Zábery nasledovali v krátkom čase po sebe a niekedy aj súčasne. Dnes robím zmenu a na najúspešnejšie miesto začnem zavážať len jeden prút. Pre ostatné vyhľadám nové miesta a pokúsim sa loviť aj vo väčších hĺbkach. Rád by som prijal menej záberov ale od ťažších rýb.       

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved