Splnené prianie
Splnené prianie
Tohto roku jarné ťaženie za kaprami rozdeľujem na dve etapy. Dva týždne v apríli a dva v máji. Dúfam, že tento čas bude postačovať na vyhľadanie a prelstenie niektorej z obrích matiek pripravujúcich sa na neres. Vytipoval som si stredne veľké jazero s rozlohou viac ako 600 hektárov vsadené do krásnej juho-talianskej prírody. Poloha jazera a dlhodobo priaznivé počasie dávajú pri troche šťastia šancu na dobrý úlovok. Moja túžba a chcenie sú tak obrovské, že opäť budem tento čas tráviť osamote. Tentoraz mením taktiku oproti minulým rokom. Pri prípadnom neúspechu nezotrvávam na jednom mieste až do vytúženého záberu. Po dvoch, troch dňoch niekedy aj po dlhšom čase, sa budem sťahovať a vyhľadávať kapry. Nebudem čakať na ich ,,giro di lago“, ale tipovať miesta kde by sa mohli zdržiavať a tam sa sťahovať.
Celkovo som sa sťahoval štyrikrát . V dvoch prípadoch sa mi to oplatilo. Ihneď po presťahovaní a zavezení montáži prichádzajú zábery. Celkovo prvé sľubné miesto je s minimom priestoru na bivakovanie. Medzi vodou a vysokým zrázom ostávajú asi štyri metre na rozloženie vecí. Toto miesto obsadzujem za krásneho jarného počasia. Už počas prvej noci začína vytrvale pršať. Nepretržite prší celý týždeň. Tri prítoky privádzajú množstvo vody a hladina neustále stúpa. Počasie a stav jazera nepriaznivo vplýva na branie kaprov. Ani po piatich dňoch nezaznamenávam záber. Piatu noc voda rapídne stúpla. Dosiahla až po môj bivak. Ešte v tú noc sa náhle sťahujem. Všetky veci prenášam po zaplavenej lesnej ceste na suché miesto vzdialené sto metrov. Tu ich sústreďujem a nakladám do auta. Presúvam sa na vhodnejšie miesto. Zvyšok noci až do skorého rána obchádzam jazero a hľadám nové miesto. Zvýšená hladina jazera  znemožnila na dlhých úsekoch úplný prístup k vode. Voda zaplavila až pobrežné porasty. Ráno sa rozkladám pri lese z ktorého mám na dosah sľubné miesta na ulovenie kaprov. Pod vodou nachádzam množstvo kaprích pochúťok a tak mi ostáva len čakať kedy za nimi kapry priplávajú a začnú sa nimi kŕmiť. Uvidím čo povie prvá noc. Okolo obeda mám už všetko pripravené a snažím sa dospať predošlú noc. Po chvíli oddychu som opäť na nohách. Vietor privial po vodnej hladine všetko čo zvýšená hladina uchytila. Množstvo suchého šachoru, rastlín a odpadkov skončilo rovno na mojich vlascoch.

Po chvíli sa vietor otáča a všetko pokračuje po vodnej hladine aj s vlascami opačným smerom. Dve hodiny po zavezení mám všetky tri montáže poťahané. Musím opäť prevážať. Chytám prvý prút a po dopnutí vlasca cítim rybu. Nečakane zdolávam kapra s váhou 12 kg. Pri druhom prúte sa opakuje to isté. Pre zmenu zdolávam o kilo ťažšieho šupináča. Bez pípnutia, bez akéhokoľvek náznaku záberu mám vo chvíli dvoch kaprov. Asi ich zaujala poťahujúca montáž. Dúfam, že to nebola len náhoda a kapry budú pokračovať v kŕmení. Po utíchnutí vetra a zmiznutí naplavenín do večera zdolávam ešte jedného 10 kg kapra. Celý nasledujúci deň je bez záberu. Oddychujem a sledujem či kapry neodplávali aj s naplaveninami. Až ráno okolo piatej hodiny ma budí hlas odposluchu. Ihneď vyrážam s člnom na vodu. Chcem tak predísť strate kapra. Dvadsať metrov od brehu sa pod hladinou nachádzajú ostré kamene a tak nenechávam nič na náhodu. Po krátkom zdolávaní podoberám dlhého šupináča. Po zvážení a meraní: 18 kg/100 cm. Ráno chystám fotoštúdio a zhotovujem si niekoľko obrázkov. Fotografujem sa sám. Nasledujúce dni za ustáleného oblačného počasia zdolávam v nepravidelných cykloch niekoľko menších kaprov. Nasledujúci deň už záber neprichádza. Až vo štvrtok ráno o tretej hodine opäť počujem prenikavý zvuk odposluchu. Je to po jednodňovej odmlke kaprov. Kapor nepretržite ťahá aj po uchopení prútu do rúk. Ako za každým aj za týmto sa vydávam s člnom na vodu. Pripravený zdolávať, pomaly skracujem vzdialenosť medzi mnou a súperom. Míňam aj nebezpečnú hranu s ostrými kameňmi. Kapor ťahá na otvorenú vodu. Teraz si už môžem vychutnávať zdolávanie kapra bez obáv. Kapra zdolávam ešte za tmy. Čelovku nezapínam aby som kapra nevyburcoval k niekoľkým výpadom navyše. Až keď je v podberáku, tak ju so zvedavosťou zapínam. Z hora je na prvý pohľad kapor pomerne krátky. Po prevrátení na bok sa predvádza v plnej kráse. Je to tučná lysá matka.Ihneď na brehu zisťujem miery: 22,30 kg/93 cm. Splnené prianie. Zabrala na boilis zo zmesi bioenzym+aminokomplex oranž 24mm. Do ďalšieho rána, kedy už balím a odchádzam domov, zdolávam troch kaprích bratov s váhou 11 kg. Počas balenia prichádza ešte jeden záber, ale tohto kapra strácam pri zdolávaní.

Po dvoch týždňoch oddychu v civilizácii, načerpaní psychických a fyzických síl sa vraciam späť na breh jazera. Po presunutí na neprístupný breh rozkladám všetko potrebné k lovu. Na okolitých trávnatých plytčinách sa neresia plotice. Po kaproch tu neni ani slýcha. Po troch dňoch bez záberu sa presúvam. Na pohľad sľubné miesto sklamalo. Nakladám všetky veci do člna a pokračujem za vetrom. Viem že tri dni neznamenajú nič, ale rozhodol som sa vyhľadávať kapry. Na novom mieste sa rýchlo udomácňujem a začína plynúť čas. Striedajú sa dni so zábermi ale aj bez. Doposiaľ mám najväčšieho zdolaného kapra s váhou 13 kg. Väčšina záberov mi prichádza z metrovej hĺbky pod brehom obrasteným šachorom. Nachádza sa vo vzdialenosti 600 metrov. Pohodu mi kazí počasie. Fúka silný vietor. Zavážanie na túto vzdialenosť a pokladať montáž do tráv počas silného vetra je dosť náročné. Montáž treba pokladať do čistých miest, čo niekedy predstavuje len niekoľko centimetrov. Pri takomto počasí to je takmer nemožné. Takže toto miesto som využíval len za priaznivých podmienok. Po dvoch dňoch mi ožíva aj druhé miesto. Zo štrkového dna v hĺbke tri metre zdolávam niekoľko kaprov do 12 kg. Ďalšiu noc z týchto miest zdolávam silného šupináča s mierami 17 kg/93 cm. Súboj s tak silným a vytrvalým kaprom si nepamätám. Posledné dni zdolávam ešte troch kaprov do13 kg. Vietor privial husté rastlinstvo ktoré sa zachytáva na vlasce a úplne znemožňuje lov. Je ho potrebné oberať z vlascov tri, štyri krát počas dňa. Ťahá vlasce a montáže, je nutné často prevážať. Časté prevážanie kapry nepriláka, ale skôr vyplaší. Preto lov predčasne ukončujem.
Na tieto jarné výpravy som pripravil boilis zo zmesí a aminokomplexov:BIOCRAB-BIOCRAB, BIOENZYM-ORANŽ, BISQUID-OLIHEŇ 24mm.         
Množstvo záberov som docielil aj na pop-up OLIHEŇ. Do okolia kŕmnych miest som prihadzoval pelety ŠPECIÁL A CSL.
Na určených miestach som vnadil striedavo so všetkými druhmi boilisu. Po každom zábere a prevezení som menil príchuť. Po zábere a následnej zmene boilisu nasledoval v krátkom čase ďalší. Tak som sa presvedčil že všetky druhy môjho boilisu kaprom chutia a zmena im vôbec neprekáža.
               
  Peter ŠIMONIČ
17,00kg-93cm
Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved