Marocco II.časť
Marocco II.časť
Sezóna v našich končinách ubehla veľmi rýchlo. Je november a ja s kamarátmi opäť odlietam do Maroka. Tento raz po trase Praha-Londýn-Marakech. Navštevujeme aj známy trh v meste Marakech. Je to pravý bazar so všetkým čo k tomu patrí. Originálna hudba, jedlo, africké plody, falošné handry,hodinky a komedianti. Po niekoľkých krokoch trhom nás ihneď atakovali domáci podnikavci. V momente som mal na ramenách a hlave tri opice a na krku kobru. Majitelia týchto zvierat požadujú peniaze aj keď si to nepraješ. Po kultúre som sa už nevedel dočkať príchodu k priehrade.
Ráno prichádzam priamo k vode. Voda je poklesnutá a v diaľke sledujem ostrov. S Pavlom  sa dohadujeme, kde začať loviť. Rozhodli sme, že to bude práve z neho. Po naložení všetkých vecí do člnov sa nedočkavo presúvame na ostrov. Jeho priemer je asi tridsať metrov. Poskytuje veľa možností na lov. Sonarom  prehliadam celé okolie. Od štyroch do šiestich metrov sa vyskytujú vodné rastliny. Práve v týchto miestach umiestňujem dve bóje. Ďalej sa dno pomaly zvažuje až na jedenásť metrov. V týchto miestach je zlom na dvadsaťtri metrov a hĺbka pokračuje až do šesťdesiatich metrov. Pred týmto zlomom zakrmujem  ďalšie miesto. Pred obedom máme všetky prúty zavezené. Na vode je kľud a s napätím očakávame čo sa bude diať.
Prvé dni lovíme len kapríky do troch kilogramov. Zábery prichádzajú počas celého dňa. V našom blízkom okolí sa nechytil žiadny väčší kapor. Asi dva kilometre od nás sa darí rusom. Za prvú noc ulovili troch kaprov nad dvadsať kilo a jeden z nich je dodnes najväčším lyscom uloveným na priehrade. Štvrtú noc vychádza mesiac v splne. Spln je tak silný, že vidím obrysy  Jarovho bivaku vzdialeného päťsto metrov. Pár minút pred polnocou mám záber, padák. V ten večer tretí. Pri zdolávaní usudzujem že sa jedná opäť o malého kapra. Bez jediného výpadu, bez silnejšieho ťahu zdolávam kapríka tak ako niekoľkých pred ním. Pavel mi prichádza na pomoc s podberákom. Jeho pomoc odmietam s tým ,že kapríka pritiahnem do plytkej vody kde ho vypnem a pustím. Napriek tomu, niekoľko metrov pred mnou vo vode podoberá kapra. Keď zodvihol sieť podberáka a uvidel som obrysy tela kapra, bol som mu vďačný za pomoc. Ihneď sme tipovali hmotnosť. Ja menej, Pavel viac, ale v ten večer by mi radosť neprekazila ani polovica odhadu. Krásny, zdravý ale lenivý šupináč zabral z miesta ktoré som v ten deň zakŕmil len s boilies bioenzym-losos+liquid liver 24mm. Jeho mieri 20,60kg a 101cm nás prehovorili aby sme vydržali ešte zopár dní loviť na ostrove a porušili dohodu o taktike.

Ďalšie dni lovíme opäť len menšie kapry. Hľadáme nové miesta v rôznych hĺbkach, ale bez úspechu. Záberu od ďalšej väčšej ryby sa nedočkáme. O pár dní balíme veci a presúvame sa bližšie k prítoku. Na novom mieste začíname loviť opäť s veľkou chuťou a v očakávaní záberov. Na druhý deň, okolo obeda stojíme pri prútoch a hovorím Pavlovi ,, čo tak obedňajšia jazda?,, a v tom naozaj prišla. Po krátkom zdolávaní podoberám kapra s váhou 9,60 kg. Na druhý deň opäť v tom istom čase, okolo obeda  zdolávam  10,20 kg kapra. Bol to posledný kapor našej výpravy. Zdolávanie a zavážanie na novom mieste nám sťažuje množstvo dreva a odpadkov na hladine, ktoré doplavila stúpajúca rieka. Stúpajúca rieka a priehrada berie všetko z brehov a proti vietor to   celé smeruje k nám. Počas celých dvoch týždňov sme si užívali slnečné počasie. Posledný deň sa ochladzuje z 28C na 5C. Jasná, belasá obloha sa zaťahuje a na okolitých kopcoch  pribudol sneh. Vo väčšej výške sa sneh drží celoročne. Večer sa už vyjasňuje a sledujeme krásny západ slnka. Všetko okolo nás je v červených odtieňoch. Poslednú noc prespíme bez záberu a ráno už len balíme. Počas balenia si užívame posledné slnečné lúče, veď z telefonátov sa dozvedáme že v Prahe nás čaká snehová kalamita. Podnebie v Maroku poskytuje vhodné podmienky pre lov kapra počas celého roka. Pre nás hlavne v zimných mesiacoch . Verím, že sa do Maroka čoskoro vrátim  a budem sa môcť podeliť s vami o moje zážitky.

 

    Peter Šimonič

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved