Raj na zemi-Raduta
Raj na zemi-Raduta

Už dlhší čas som sledoval dianie na jazere Raduta v Rumunsku, určite snom každého kaprára, aspoň raz v živote loviť na tejto svetoznámej vode. Ja som sa rozhodol navštíviť tento klenot v tomto roku v máji na celých 21 dní.

Rumunsko neoplýva bohatstvom, ale všetko to vám vynahradí toto jazero. Jednak veľkým množstvom rýb, ale aj ich rekordnými rozmermi. Odchádzal som s nádejou na úspech, ale aj s obavou, ako to všetko dopadne. Veď mnoho vynikajúcich svetových lovcov kaprov sa odtiaľ vracali nielen ako víťazi, ale aj ako porazený. Tajne som dúfal, že budem patriť k tej prvej skupine. Z mojej strany som urobil všetko na 100%. Teraz už všetko záležalo len na prírode a rybách samotných, ako budú reagovať na ponúknuté nástrahy. To čo nám ľuďom sa páči, vonia a zdá sa nenápadné to môžu ryby celkom ignorovať. Môj sen bol zdolať kapra nad 20kg, pretože do tej doby som mal uloveného najväčšieho kapra- lysca 18,70kg z Mušova. Samozrejme, že to je krásna ryba, ale kto z nás rybárov nechce stále viac a viac?

Vo štvrtok som vyrazil na dlhú cestu naprieč Rumunskom. V piatok podvečer som dorazil k hotelu Raduta na brehu jazera. Ihneď sa ma zmocnil zvláštny pocit na ktorý som sa tešil počas celej cesty. Predstavoval som si ako už len kúsok som od obrovských kaprov z tohto jazera. Prespal som v malom hoteli a po raňajkách s pánom Radutom, ktorý mi poprial veľa šťastia, som s doprovodom jeho pomocníka odišiel na zhruba 10km vzdialené miesto lovu. Bude úspešné?

Po príchode ihneď nedočkavo chystám všetko na samotný lov. Nafukujem čln a vyrážam na vodu hľadať vhodné miesta na lov. Netrvalo to dlho, našiel som čo som hľadal a už som bol na brehu kde som sa venoval už len naväzovaniu montáži. Pritom som premýšľal či budú úspešné. O šiestej večer som si mohol povedať ,,hotovo,, Ostré slnko zapadalo a ja som premýšľal kedy a či vôbec to začne. Nájdene miesta ma vnútorne uspokojovali. Veľký otáznik však visel nad kŕmením. Pred touto výpravou som totiž zmenil značku a výrobcu doteraz pre mňa úspešného boilies. Po dlhom uvažovaní som sa rozhodol pre firmu J.TĚŠÍNSKÝ. Toto rozhodnutie sa neskôr ukázalo ako dobré, veď nakoniec to boli zázračné giličky.  Od pána Těšínského som si nechal vyrobiť štyri druhy boilies ORECH-KONOPE+A.C.ORECH, HNV ROBIN RED+A.C.BRUSINKA, HNV OLIHEŃ RYBA+A.C.OLIHEŃ a HNV RYBA+A.C.LOSOS s priemerom 24mm. Prvú noc som prespal. Budíček mi urobil jeden nesmelý záber. Ani jazda, ani padák. Swinger len poskočil. Sekol som ale po niekoľkých metroch zdolávania som ostal visieť. Ihneď som vyrazil s člnom na vodu. Myslel som, že to bude potopený strom, ktorých tu je veľa. Strom to nebol, ale bola to bojka susediaceho rybára do ktorej sa zamotal kapor a nevedel som s ním pohnúť a hlavne s obrovským závažím na jej konci. Keď som zbadal v priezračnej vode pod člnom telo kapra, začal som tušiť, že by mohol mať nad 20kg. Zároveň som ale znervóznel, lebo nie a nie ho dostať do podberáku. Nakoniec som ho podobral aj s bojkov. Cestou späť na breh som už tipoval jeho parametre. Presný údaj mi poskytla až váha. Prvý záber, prvý kapor a splnený sen. Je to krásny šupináč s váhou 23,10kg.
23,10kg
Neodolal krásne voňavej Brusinke. V duchu som si myslel ,,šťastie už mám vyčerpané, čo bude nasledovať. To čo nasledovalo počas nasledujúcich dní, to sa môže stať len raz za život. Nebudem popisovať jednotlivé zábery a zdolávania, ale za tri týždne som zdolal 89 kaprov a troch amurov. Amury  vážili od 10kg do 13kg takže to neboli tie torpéda ktoré tu nedávajú kľudne spať rybárom. Okrem dvoch kaprov, boli všetky šupináče. Sedemnásť z nich vážilo nad 15kg. A moje prianie? To sa splnilo hneď štyri krát. Kapry 23,10kg, 23,40kg, 24,60kg, 25,10kg boli naozajským vrcholom týchto 21 dní.

Drvivá väčšina ulovených kaprov zabrala boilies LOSOS a OLIHEŇ. Väčšina záberov mi prichádzalo z hĺbok okolo jedného metra. Počasie prevládalo už priam letné, neustále slnečno a 35 C. Po celý čas výpravy fúkal silný vietor oproti môjmu miestu na brehu. Zopár kaprov som zdolal aj v blízkosti brehu v hĺbke dvoch metrov. Montáže som neprevážal až do záberu, niekedy to bolo až 30 hodín. Boilies ani po tejto dobe nestrácalo arómu. Montáže som mal zostrojená z 2/0 háčiku, 20cm spletanej šnúrky, kvalitného obratlíka, 50m ,,šokáča,, odolného proti škeblám a 30mm silon. Znovu by som chcel vyvrátiť názor tých, ktorý tvrdia, že kapor po zdolaní a vrátení späť do vody dlhší čas neprijíma potravu. Podarilo sa mi zdolať krásneho kapra 18,50kg, ktorý mal vedľa môjho háčika čerstvú ranu so zapichnutým háčikom a kúskom šnúrky. Po východe a po západe slnka som sa pokúšal loviť aj ostrieže a zubáče ktorých je v jazere hojne. Zopár som ich ulovil a padli vhod na spestrenie jedálnička. Na toto všetko dennodenne  pozerali pastieri oviec, kôz a kráv a tiež dotieravý psy z okolitých dedín, ktorý boli vďačný za akúkoľvek potravu. Boli to určite najzanedbanejší psy akých som kedy videl. Ale týchto 21 dní som sa cítil ako v rybárskom raji. Tento rok sa na Radutu určite ešte vrátim a bol by som rád keby sa takéto niečo ešte raz opakovalo.

Tvorba web stránok: BASHAstudio.sk
Copyright 2014 all rights reserved